Začínající konec staré dobré Afriky?


			Začínající konec staré dobré Afriky?
5.11.2011 Editorial

Afriku nelze popisovat, Afriku je potřeba vidět. Pozorovat, srovnávat, opatrně vstupovat na neznámou půdu, cítit, jak voní, jak v noci neuvěřitelně hlasitě kvákají žáby a občas zařve i lev...

Zprvu se zdá, že poté, co vyjedete z velkých měst, vidíte jen typické kulaté domečky se střechami z trávy, občas i nějakou větší stavbičku, možná dokonce zděnou, na které je vyveden neumělou rukou nápis DEALER. Co nabízí, co prodává, těžko říct. Jeden takový domeček u cesty mě šokoval nápisem INVESTMENTS. Nehodlala jsem však investovat, i když jsem si možná šlapala po štěstí v podobě miliónů jihoafrických randů.

Vzdálenosti se v Zambii a Zimbabwe měří na stovky kilometrů, z velké většiny se jezdí po prašných cestách, které posádky vozů občas vyhodí až ke střeše, když řidič přehlédne jámu velikosti malého slůněte.

Na první pohled jakoby šlo o zemi zapomenutou bohem. Ale jen na ten první. Afrika se mění doslova přes noc. Mění ji cizinci i investoři.

Ještě před rokem byl v městečku Viktoria Falls jeden mrňavý obchůdek, možná dva, a žádná restaurace. Letos tu už byla ulice plná nových obchodů, kterým samozřejmě vévodil Baťa. Ale příjemné bylo i posezení v nové restauraci Mamma Africa. 

V deset hodin tu sice zhasnou lucerny, protože elektřiny je zoufale málo, některý den dokonce nejsou k mání ani pohonné hmoty, ale nelze si nevšimnout velké reklamy na společnost Aon Benfield. Tady, stejně jako kdekoliv jinde ve světě.

Ta cedule neomylně hlásí, že už je tu také co pojišťovat. Nebo lépe: Aon Benfield byl jediný, jehož nabídku jsme v průběhu našeho putování po Zambii a Zimbabwe zaregistrovali. První vlaštovka civilizace...

Nebo konec staré dobré Afriky?

 

Krásný podzim vám přeje

Dagmar Šístková

šéfredaktorka

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS