Deloitte: V poradenství pro pojišťovny jsme jedničkou na trhu


			Deloitte: V poradenství pro pojišťovny jsme jedničkou na trhu
24.11.2011 Rozhovory

V rozhovoru s Karlem Veselým, ředitelem sekce poradenských služeb pro pojišťovnictví společnosti Deloitte, se dozvíte, co všechno tato sekce pojišťovnám nabízí i jak získává odborníky pro práci na tak náročných projektech, jako je například praktická aplikace Solventnosti 2.

 

°Kdy vznikla v Deloitte sekce poradenských služeb pro pojišťovnictví?

Sekce, která se věnuje pojistné matematice a pojišťovnictví, existuje v České republice od roku 2005. Celosvětově má společnost Deloitte tuto sekci již řadu let a ve střední Evropě se sekce poradenských služeb pro pojistnou matematiku a pojišťovnictví nejprve velmi úspěšně etablovala v Polsku a pak ve velmi krátké době úspěšně i u nás.

°Pokud vím, přešel jste do společnosti Deloitte z pojišťovny Aviva.

Ano, do Deloitte jsem nastoupil v roce 2010  po 13 letech praxe z pojišťovnictví. V Aviva životní pojišťovně jsem působil pět let jako vedoucí pojistný matematik a současně šéf vývoje produktů, pak tři a půl roku jako obchodní ředitel, kdy jsem vedl obchodní síť pěti set poradců vlastní obchodní sítě Aviva, a  dále jako generální ředitel Aviva v České republice.

°Co je cílem společnosti Deloitte v ČR v sektoru pojišťovnictví?

V oblasti pojišťovnictví je naším cílem nabízet poměrně široké spektrum služeb. Jak už jsem uvedl, máme speciální sekci pro pojišťovny, kde funguje již šest let nejsilnější tým pojistných matematiků  a specialistů na pojišťovnictví ze všech poradenských společností. Deloitte má jinak řadu široce zaměřených oddělení, konkrétně oddělení auditu, daňového poradenství, finančního poradenství, právního poradenství a také obecného consultingu, které rovněž nabízejí pojišťovnám své služby, často ve spolupráci se zmíněným týmem specialistů na pojišťovnictví. Spektrum poradenských služeb je široké, sahá od pojistně-matematického modelování přes oblast velkých projektů jako je Solventnost 2 nebo připravované účetní standardy IFRS 4, fáze 2, určené právě pro pojišťovny, poradenství v oblasti distribučních kanálů nebo daňové poradenství. Aktuálně se zabýváme například sjednocením pojistných sazeb mezi muži a ženami, které musí pojišťovny v EU zavést do prosince 2012.

°Jak komunikujete s pojišťovnami – scházíte se pravidelně? Radíte jim, když radu potřebují?

S pojišťovnami jsme v kontaktu na individuální bázi prostřednictvím poskytovaných poradenských služeb i formou pravidelných schůzek, které probíhají i nezávisle na poradenských projektech. 

Navíc pro pojišťovny občas děláme speciální akce, například teď v prosinci to bude celodenní konference na téma praktické implementace Solventnosti 2. Zatímco většina akcí byla dosud zaměřena na obecnou diskusi o Solventnosti II a jejích třech pilířích, my se nyní zaměříme na zavádění tohoto opatření do praxe pojišťoven.

°Zabýváte se i důchodovou reformou?

Náš tým specialistů na pojišťovnictví se dlouhodobě zabývá i penzijními systémy a aktuálně i českou důchodovou reformou. Náš partner Jiří Fialka byl mimochodem členem tzv. druhé Bezděkovy komise. V oblasti penzijních systémů jsme měli řadu zakázek ve střední Evropě pro státní orgány včetně českého Ministerstva práce a sociálních věcí. Pro MPSV jsme konkrétně vypracovali dynamický mikrosimulační model budoucího vývoje dosavadního českého důchodového systému, kde jsme pracovali s detailními daty celé české populace a náš model dává podstatně přesnější výsledky než různé zjednodušené kalkulace. V oblasti penzí se tedy cítíme velmi silní.

°Přenášíte k nám zkušenosti z evropského trhu?

 Deloitte díky globálně propojené síti členských firem působí ve více než 150 zemích světa a u nás v České republice umíme zkušenosti přenášet ze západní Evropy i napříč střední Evropou. Na českém trhu se považujeme se za jedničku mezi poradenskými firmami v oboru pojišťovnictví. Často podporujeme klienty v klíčových projektech, které daná pojišťovna dělá jednou za deset let a musí je udělat dobře, zatímco my máme výhodu již několikáté zakázky podobného druhu ve střední Evropě za poslední dva tři roky. Externí poradenství se v těchto případech rozhodně vyplatí, pokud nechce pojišťovna postupovat metodou učení se z vlastních omylů.

°Kolik lidí tuto práci u vás dělá?

Ve speciální sekci pro pojišťovnictví tady v České republice je to již přes dvacet lidí, což je hodně. Působíme jako jeden regionální tým, v němž je teď už kolem šedesáti lidí, zbývající jsou ve Varšavě a v Budapešti. Občas je využíváme i na projektech v České republice, protože český trh je malý a pokud máme mít relevantní zkušenosti, na malém českém trhu bychom je nezískali. Proto působíme v rámci střední Evropy a některé specialisty máme tady v Praze a některé například ve Varšavě. Chcete-li mít kvalitní odborníky a dostatek praktické zkušenosti, musíte působit na větším trhu než je Česká republika.

°Kde seženete odborníky?

Existují dva základní zdroje, jedním z nich jsou absolventi vysokých škol. K nám nastupují například absolventi oboru pojistná matematika z Matematicko fyzikální fakulty  UK či absolventi Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT nebo Vysoké školy ekonomické. Poměrně často posíláme tyto mladé lidi do pojišťoven do západní Evropy na stáže, které trvají tři měsíce nebo půl roku a to je pro ně velmi cenná zkušenost, protože tam jsou pojišťovny s řadou projektů mnohem dál.

Druhým zdrojem jsou lidé, kteří již v pojišťovně pracovali, těch přijímáme méně, ale jsou pro nás důležití proto, že mají reálnou zkušenost s fungováním pojišťoven.

°Co považujete za největší úspěch sekce pro pojišťovnictví?

Úspěchem je to, jak je náš tým velký a jak jej pojišťovny vnímají. Žádná jiná poradenská firma tak velký tým nemá. Nejde však jen o velikost, ale také o pověst našeho týmu. Myslím si, že máme dobré renomé na trhu. Právě pověst tohoto týmu pro mě byla v době, kdy jsem do společnosti Deloitte nastupoval, velice důležitá.

°Jak jste dokázal, že jste na trhu víc „vidět“, než tomu bylo dříve?

To souvisí s tím, že se nevěnujeme jen pojistné matematice, ale věnujeme se poradenství v pojišťovnictví ve všech oblastech, ať už jsou to ostatní části Solventnosti 2, nebo distribuční kanály, nebo například zmíněné sjednocení sazeb mezi muži a ženami.  

°Jak vidíte český pojistný trh v oblasti životního pojištění?

Pokud jde o životní pojištění, vývoj je hodně tažen distribučními kanály. V oblasti externí distribuce životního pojištění působí několik silných dominantních hráčů – zhruba šest velkých makléřských společností. Jejich vyjednávací pozice vůči pojišťovnám je mimořádně silná. Velkou otázkou je schopnost pojišťoven udržet si silné a efektivní vlastní obchodní sítě do budoucna, jinak budou vývoj mnohem více určovat makléři (a do jisté míry se to děje už nyní).

Velkým nešvarem na českém trhu je přepojišťování. Pojistky se točí dokola, což neprospívá nikomu. Nezdá se, že by si tohle trh sám dokázal vyřešit. Pravděpodobná není ani dohoda pojišťoven, navíc by mohla být chápána jako kartelová. Klient je viditelně tím nejslabším subjektem. Bez regulace se to neobejde, ale dosavadní pokusy v oblasti regulace byly sporné. Spíše než vymýšlet specificky český postup od čistého stolu bychom se mohli podívat na praktické zkušenosti v jiných zemích, byť nikde to není řešeno ideálně. 

°A v oblasti neživotního pojištění?

V oblasti neživotního pojištění je velkým problémem pro pojišťovny dlouhodobý pokles sazeb v povinném ručení. Pojištění odpovědnosti (povinné ručení) je v podstatě komoditní produkt, kdy se lidé rozhodují téměř jen podle ceny. Cenová válka je zřejmá, a pokud byl tento produkt před několika lety ještě značně profitabilní, teď už je to podstatně horší.

°Otázkou ale je, jak to pojišťovny budou řešit…

Vidíme snahy produkt změnit, aby nebyl tak komoditní, ale nevíme, zda se to pojišťovnám podaří. Pojišťovny zavedly přímou likvidaci, kdy se snaží o silnější vazbu na klienta, zůstává nicméně otevřené, zda to klienty přesvědčí, že by měli platit o něco víc než jinde. Možná spíše zvítězí pojišťovny, které budou schopny si co nejlépe ohlídat pojistná plnění a budou úspěšné v boji  s pojistnými podvody, pak totiž pro ně budou nízké tržní sazby pojistného ještě přijatelné.

Pojišťovny by si přály, aby se pokles sazeb v pojištění odpovědnosti  již zastavil a vývoj se otočil, ale osobně to nepovažuji v krátkodobém horizontu za příliš pravděpodobné. Museli by z trhu povinného ručení zřejmě odejít někteří stávající hráči.

°Děkuji vám za rozhovor.

Dagmar Šístková   

Zdroj: Delloite

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.