Městské vánoční stromy představují symbol adventu, mohou ale i ublížit


			Městské vánoční stromy představují symbol adventu, mohou ale i ublížit
30.12.2013 Ze života

Každoročně se na začátku adventu na náměstích rozsvítí vánoční stromy. Jak probíhá příprava, podle čeho se strom vybírá a jak je to s bezpečností?

Na tuto otázku nám odpověděl arborista Vladimír Střihavka, který instaloval strom v Kolíně. Mezi jeho hlavní činnosti spadá mimo jiné rizikové kácení stromů.

„V tomto odvětví se pohybuji asi 13 let. Jelikož se i arboristika vyvíjí, pravidelně se účastníme školení nových technologií, stromolezeckých závodů a spolupracujeme s předními odborníky v arboristice. Hlavní důraz ale klademe na bezpečnost práce, proto má naše firma pojištění odpovědnosti proti škodám způsobené pracovní činností u České pojišťovny na částku 5 000 000 Kč.“

K pojištění Vánočního stromu se vyjádřil i mluvčí České pojišťovny, Jan Marek: „ Pro pojištění odpovědnosti v souvislosti s instalací vánočního stromu se zpravidla nesjednává speciální pojistná smlouva. Pokud má dotyčná firma uzavřeno pojištění o odpovědnosti za škodu v souvislosti s její činnosti a instalace vánočního stromu do této činnosti spadá, pak není žádné pojištění nutné.“ Jelikož je ale strom městský, pojištění odpovědnosti za škody by neslo i město.

A jak se takový strom vybírá?

V případě kolínského stromu se vybírá v okolí. „Jedná se o strom, o kterém se už ví, že by se mohl použít jako strom Vánoční. Žádná specifická kritéria na něj nejsou, jen jde především o to, aby byl smrk zdravý. Ten byl pří kácení 13 metrů vysoký, nakonec jsme ho seřízli na 11 metrů. Jeho váha byla přibližně jednu tunu. Pokud má nějakou vadu, například, že je křivý, lanem se dorovná a schová se pod ozdoby. Většinou se seřezává u špičky. Strom je nasazen do stojanu, který je zapuštěný do země, a to především z důvodu bezpečnosti. Samozřejmě, že by mohlo dojít k ublížení na zdraví nebo majetku, proto se tomu snažíme předejít a strom zmenšíme.“

To se nevyplatilo pořadatelům vánočních trhů v Praze v roce 2003, kdy 6. prosince spadl na Staroměstském náměstí třicet metrů vysoký vánoční strom. Příčinou pádu bylo špatné dřevo a vichřice, která v té době trápila celou republiku. Celková škoda na majetku byla kolem 2,5 milionů Kč a k tomu zranil celkem čtyři lidí, z toho jednoho cizince, který měl střední zranění a následně se s městem a pořadatelskou firmou soudil, kteří svoji zodpovědnost z počátku nechtěli uznat. Nakonec mu soud vyhověl a jako odškodnění mu vyplatil částku 560 000 Kč.

Proto je základem strom patřičně zkontrolovat. „Kontrolujeme je především podle přírůstku. Pokud je strom v půdě, kde je hodně živin a vláhy, daří se mu mnohem lépe. Kvalita dřeva se pozná podle hustoty letokruhů. Čím blíže jsou u sebe, tím je dřevo kvalitnější a pevnější.

A jak se strom likviduje po svátcích? „Tuto práci už pak udělají technické služby. Strom postupně ořežou a získané dřevo poputuje do psího útulku, kde bude sloužit k vytápění pro zvířecí obyvatele. 

Zdroj: oPojisteni.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články