Podzimní a zimní sezóna prověří pojištění chat a chalup


			Podzimní a zimní sezóna prověří pojištění chat a chalup
26.9.2013 Spektrum

S koncem teplého počasí ubývá víkendových výjezdů českých chatařů a chalupářů za odpočinkem a chaty tak zůstávají zcela bez dozoru. Je proto potřeba je ochránit před zloději, vandaly i přírodními živly. Jen v loňském roce řešila Česká pojišťovna přes 1100 škod na rekreačních objektech svých klientů. V drtivé většině šlo o vloupání a následné odcizení majetku, a dále o živelní a vodovodní škody. Nejpostiženějším regionem přitom byly střední a severní Čechy.

V České republice je v současnosti Českým statistickým úřadem evidováno více než 168 tisíc nemovitostí sloužících k rekreaci. Každá 26. domácnost v ČR má rekreační objekt, který celoročně neobývá.

Právě neobydlené chatové oblasti jsou každoročně s příchodem podzimní a zimní sezóny velkým lákadlem pro zloděje. Podle statistik Policie ČR bylo v roce 2012 vykradeno 4634 chalup se škodami za téměř 88 milionů korun. Vykradení nelze vždy zabránit, ale každý majitel chaty může učinit několik základních opatření, aby zlodějům jejich práci ztížil a minimalizoval tak škody. Vrchní ředitel úseku občanského pojištění České pojišťovny Petr Svoboda doporučuje: „Základním opatřením je odpovídající mechanické zabezpečení obydlí, pečlivé uzavření oken a dveří, odstranění cenných věcí ze zahrady. K chatě prostě přistupujte stejně jako k domovu a určitě nezapomínejte na pojištění rekreační domácnosti a nemovitosti.“

Řádění zlodějů není přitom to jediné, co majitelům chat a chalup hrozí. Značné škody často způsobují také přírodní živly, v zimním období nejčastěji tíha sněhu. Pojištění rekreačního objektu se ale chalupářům hodí i jako ochrana jejich majetku před kriminálními živly. Škoda, která vznikne násilným vniknutím do objektu, bývá nakonec ze zkušeností mobilních techniků České pojišťovny často mnohem vyšší než hodnota odcizeného předmětu.

Jak potvrzuje Petr Svoboda, lidé bohužel často neznají rozdíl mezi jednotlivými druhy pojištění: „Při likvidacích škod dochází k nedorozuměním, kdy klienti nevědí, co je pojištěno v rámci pojištění domácnosti a co v rámci pojištění nemovitosti. Panuje totiž mylná představa, že jedno pojištění zastupuje i druhé. Pro snadnější orientaci nabízíme klientům přehledné balíčky, které zahrnují všechna potřebná pojistná rizika.“ Stává se, že zloděj, kterému se nepodaří vloupat do objektu, vzteky zničí, na co přijde. Balíček pojištění Chata a chalupa ve variantách Exclusive Plus a Max přitom zahrnuje i pojištění rizika poškození a zničení zahrady.

Většina chalupářů na pojištění svých letních obydlí myslí, ale bohužel ne vždy nastaví výši pojistné částky v souladu s hodnotou jejich majetku. Chalupy čile renovují, dostavují a opravují, ale na zvýšení pojistné částky po takové rekonstrukci zapomínají. „Dobré pojištění, které odpovídá reálné hodnotě vaší chaty, vám pomůže případné škody plně nahradit a vrátit chatu co nejrychleji do původního stavu. Základní poučka tedy zní: Kontrolujte alespoň jednou za dva roky své pojistné smlouvy a aktualizujte je tak, aby plně chránily vaši nemovitost i její vybavení,“ shrnuje Petr Svoboda.


Podzimní desatero pro chalupáře

  1. Zamkněte všechny vstupní dveře do objektu na bezpečnostní zámek (u zvlášť odlehlých míst zvažte připojení na pult centrální ostrahy) a pečlivě zavřete okna či okenice. Vše znovu řádně překontrolujte.

  2. Nepotřebné spotřebiče odpojte ze sítě, všechna technická řešení v objektu připravte na extrémně nízké teploty (vypouštění radiátorů a ohřívačů vody; prosolení mís toalet, kde zůstává voda atp.).

  3. Ochraňte nejrizikovější přístupová místa zabezpečovací technikou.

  4. Na zvonek či poštovní schránku uvádějte příjmení bez titulu a v množném čísle.
  5. Zabraňte tomu, aby bylo kukátkem nebo poštovní schránkou vidět do interiéru chaty.
  6. Nikde veřejně neprobírejte své majetkové poměry ani vybavení chaty. Nedávejte fotky a informace o umístění chaty na sociální sítě.
  7. Cenné věci, například elektroniku, jízdní kola nebo drahé nářadí, si uskladněte v místě trvalého bydliště.
  8. Pokud v chatě či v okolních stavbách cenné věci zůstávají, zapište si jejich výrobní čísla a pořiďte si jejich fotodokumentaci.

  9. Zajistěte pravidelnou kontrolu objektu alespoň jednou za měsíc, raději však častěji. Občas na chatu zajeďte a odkliďte sníh. Pokud to zloděj uvidí, nebude riskovat, že ho přistihnete při činu.

  10. Rekreační objekt si pojistěte, případně zkontrolujte, zda máte sjednáno pojištění v dostatečném rozsahu.

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články