Drony na vzestupu. Pomáhají i v pojišťovnictví


			Drony na vzestupu. Pomáhají i v pojišťovnictví

Průmyslové kontroly, letecké snímkování, hlídání hranic, distribuce zboží, nouzové zásobování, průzkum růstu rostlin, ale i rekreační účely. Využití bezpilotních letadel, známých jako drony stoupá a prudce roste i jejich popularita. Stále častěji je využívají i pojišťovny, zejména při likvidaci pojistných událostí. Podle nejnovější studie Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) s názvem Rise of the Drones do roku 2020 počet dronů stoupne až na 4,7 milióny.

„Komerční využívání dronů se v dalším desetiletí výrazně zvýší, protože jsou velmi užitečné při pomocných či nebezpečných pracích,“ vysvětluje upisovatel leteckého pojištění AGCS Thomas Kreismann. Kromě výškových prací nebo distribuce zboží do těžko dostupných oblastí, pomáhají drony i v pojišťovnictví. Allianz je využila například po explozích v čínském přístavu v Tchien-ťin před dvěma lety, když díky nim zajistila pro likvidátory pojistné události prakticky hned po tragických výbuších důležité záběry a mohla tak okamžitě začít pracovat na výpočtu pojistného plnění. Podle odhadů stoupne trh, který se zabývá komerčním využíváním dronů z dnešních 2 miliard dolarů (1,84 Euro) do roku 2020 na přibližně 127 miliard dolarů (117 miliard Euro).

Roste počet pojištěných dronů

Kromě výhod s sebou používání dronů přináší i rizika a při nehodě mohou způsobit obrovské škody. Někteří jejich majitelé se vystavují vysoké pokutě, neboť pro svoji činnost nemají potřebná povolení ani „povinné ručení“. Že musejí coby piloti dronů pro komerční využití dostat povolení od Úřadu pro civilní letectví (ÚCL), možná mnohé fotografy ani nenapadne, zejména pokud se svou činností zabývají čistě „amatérsky“ při focení vlastního bydliště či přírody v okolí.


Mohlo by Vás zajímat: Trh s pojištěním dronů dosáhne v roce 2020 hodnoty miliardy dolarů


Allianz proto nabízí pojištění dronů nejen majitelům komerčně využívaných strojů, kde je povinné pro všechny, ale i těm, kteří je používají jen jako hobby. V této kategorii je zatím pojištění povinné pouze v případě, že dron váží více než 20 kg.

„V základním pojištění odpovědnosti umíme klienty ochránit před splácením nákladů zdravotním pojišťovnám za škody na zdraví a životě poškozených a také za ně uhradíme náklady na právního zástupce pojištěného, ale i poškozeného. V souvislosti s havárií letadla zaplatíme i za nápravu škod na životním prostředí,“ vypočítává Tomáš Gratzl, upisovatel pojištění letadel v Allianz. „Pojištění sjednáváme bez spoluúčasti pojištěného, a umíme ho samozřejmě dále upravovat podle individuálních požadavků,“ dodává.

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články