Nová aplikace má zpřehlednit informování o zdravotním pojištění v Evropě


			Nová aplikace má zpřehlednit informování o zdravotním pojištění v Evropě
17.8.2015 Technologie

Aplikace nazvaná CMU na cesty v sobě obsahuje mnoho informací ohledně pojištění v zemích EU i ostatních evropských státech a uplatnění Evropského průkazu zdravotního pojištění. Pojďme se podívat, co všechno se v aplikaci dozvíme.

Za tvorbou aplikace stojí Centrum mezistátních úhrad, které chtělo zpřehlednit informace o výjimkách, plnění i potřebných dokumentech týkajících se zdravotního pojištění napříč Evropou. Všechny tyto informace se pokusili dostat na jedno místo a to prostřednictvím jednoduché aplikace s přehledným prostředím.

Aplikace je ke stažení jak pro zařízení s iOS, tak pro Android. „Uživatelé z aplikace vyčtou, jak mohou uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění, jak vysokou budou platit spoluúčast, nebo kde například najdou nejbližšího poskytovatele zdravotní péče. Aplikace by měla posloužit nejen Čechům žijícím v zahraničí, ale i turistům,“ dodává Adam Andera právník Centra mezistátních úhrad. 


Screenshot_2015-08-13-10-38-43Domovská stránka aplikace nabízí prvotní rozdělení informací. Nalezneme zde Základní informace, které dále obsahují odpovědi na nejčastější otázky, jako kde má být občan pojištěn, na jakou péči má nárok a také slovníček pojmů.

Dále se uživatel může dozvědět, na co má v dané zemi nárok, a na co ne. Aplikace se rovněž snaží vyzdvihnout výhody a nevýhody komerčního pojištění. Co je poměrně užitečné, je přehled kontaktů na jednotlivé české ambasády, kde je možné získat v zahraničí informace a pomoc. Součástí kontaktu jsou internetové stránky, e-mail, adresa a telefonní číslo. Aplikace vás také dokáže na místo navést pomocí GPS navigace.

 

 

Aplikace od CMU je určena převážně pro uživatele, kteří nejsou pojištěni komerčním cestovním pojištěním a v případě úrazu jsou odkázáni pouze na svůj evropský průkaz zdravotního pojištění. CMU stále monitoruje velké množství případů využití lékařské péče v cizině, bez připojištění. Jen v loňském roce registrovalo 35 tisíc případů ošetření v zahraničí, u nezbytné péče za celkem 400 milionů korun. 

Jak aplikace obstála v testu redakce?

Při testování nám aplikace hned po nainstalování spadla. Při dalším spuštěním již však běžela bez problémů. Aplikace je v poměrně skrovné grafice, kterou nelze považovat za příliš současnou. Svým vzhledem spíše připomíná dva až tři roky staré aplikace. Její výhodou je možnost aktualizace kontaktů, na jejíž aktuálnost bude CMU dohlížet. Aplikace reaguje celkem rychle, ale nemůžeme opomenout několik počátečních nedostatků. Kromě úvodního designu samotné aplikace a až přespříliš jednoduché ikony o dvou barvách, pozorného uživatele zaskočí i zdeformovaná mapa Evropy na pozadí hlavní nabídky. Některé texty jsou rovněž uváděny s prvním písmenem ve výrazně větším fontu, než písmena ostatní a některé stránky tento styl zase nedodržují. Do očí rovněž uhodí změna barev při vstupu do nabídky kontaktů.

Screenshot_2015-08-13-10-37-22 Screenshot_2015-08-13-10-38-31 Screenshot_2015-08-17-09-41-55

Aplikace pro navigaci využívá googlemapy. Škoda ovšem je, že neumí k navigaci využívat i data z internetového přenosu a tak vám v budově cestu k ambasádě neukáže. Musíte vždy vyjít na otevřené prostranství. Celkově může být aplikace zajímavým počinem, který může sloužit jako adresář ambasád, nebo jako slovníček pojmů, ale pro naprostou většinu lidí, kteří jezdí do zahraničí s cestovním pojištěním, nebude žádným přínosem.

Screenshot_2015-08-17-09-44-10

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články