Pojišťovna AIG bude používat v USA drony k mapování míst katastrof


			Pojišťovna AIG bude používat v USA drony k mapování míst katastrof
6.5.2015 Technologie

K bezpečnějšímu a rychlejšímu prozkoumání terénu v oblastech postižených přírodní katastrofou by měla pojišťovna AIG ve Spojených státech amerických nově používat bezpilotní letadla, častěji označovaná jako drony. Česká republika si musí na tuto možnost zatím počkat.

Americká centrála pojišťovny AIG získala ve Spojených státech povolení Federálního leteckého úřadu k využívání bezpilotních dopravních prostředků, tedy takzvaných dronů. Ty by měly sloužit především ke snadnějšímu prozkoumávání terénu zasaženého přírodní katastrofou, což by urychlilo proces hodnocení a vyřizování pojistných událostí. Drony by měly sloužit i pro monitorování špatně přístupných míst.

AIG zároveň založila mezinárodní výzkumný program pro využití bezpilotních letadel. Zkušební lety byly provedeny na Novém Zélandě, kde se zkoumali možnosti využití techniky bezpilotních letadel a vhodnému zaznamenávání obrazového materiálu z místa katastrof. Tyto poznatky chce AIG využít v USA a postupně po celém světě.

Díky využití špičkových technologií, jako jsou drony, budeme moci lépe posuzovat a mírnit případná rizika. Našim zákazníkům tak můžeme pomoci se snadněji připravit a vyrovnat s případnou přírodní katastrofou,“ vysvětluje Eric Martinez, výkonný viceprezident AIG.

Dron1

Přestože obliba používání dronů k rekreačním i komerčním účelům v posledních letech raketově narůstá, česká legislativa zatím jejich používání nereguluje. Podle leteckého zákona každý, kdo chce dron používat k jiným, než rekreačním nebo sportovním účelům, musí být evidován na Úřadu pro civilní letectví a získat jeho povolení. I v případě jeho získání však zákon zakazuje létání nad lidmi a zástavbou, v blízkosti letišť, mimo dohled pilota, či výše než 300 metrů nad povrchem. 

Drony se již před rokem začala zabývat také Evropská komise. Podle jejích odhadů může trh civilních dronů dosáhnout během nadcházejících deseti let objemu zhruba 10 % veškerého leteckého průmyslu. Komise chce proto vydat směrnici, která by měla sjednotit legislativy zemí EU například v otázce bezpečnostních pravidel při používání bezpilotních letadel nebo ochrany soukromí.

Zdroj: AIG

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články