Wolfgang Friedl: Kyberzločinci budou vždy napřed. Musíme jim šlapat na paty!


			Wolfgang Friedl: Kyberzločinci budou vždy napřed. Musíme jim šlapat na paty!

O tom, jak se lze chránit před stále četnějšími kybernetickými útoky v běžném životě, jsme si povídali s Wolfgangem Friedlem, členem představenstva a obchodním ředitelem UNIQA pojišťovny. Přečtěte si první část exkluzivního rozhovoru.

Kybernetická rizika jsou vedle všudypřítomné digitalizace v poslední době jedním z nejskloňovanějších témat v naší branži. Považujete tu obavu za reálnou, anebo jde podle Vás spíše o bublinu?

Podíváme-li se na statistiky Policie ČR, vzrostl loni počet případů kybernetické kriminality u nás meziročně asi o 6,5 %, což se tak dramatické nezdá. Nicméně ve světě, a zejména v některých zemích, jako jsou Velká Británie nebo USA, je nárůst daleko dynamičtější. Odhaduje se nyní, že celosvětově vybrané pojistné za tato rizika nyní činí asi 3,5 miliardy dolarů. Očekává se masivní nárůst poptávky po krytí, zejména ze strany firem, a to třeba s ohledem na globální útok z května tohoto roku virem WannaCry. Například zajišťovna Munich Re předpokládá, že objem pojistného za pojištění kybernetických rizik vzroste v horizontu pěti šesti let na trojnásobek.

Abych tedy odpověděl na vaši otázku – samozřejmě řeší pojišťovny i řadu dalších témat a výzev, nicméně oblast kybernetických rizik je něco, co přinesla moderní doba a s čím se budeme vyrovnávat stále častěji.


Mohlo by vás zajímat: Rychlý růst platů. Pojišťovnictví ve žlutém trikotu


Ale je to vůbec možné? Přece hackeři a kyberzločinci budou vždy o příslovečný krůček dopředu…

To máte pravdu. Dám příklad: už zmíněný ransomware WannaCry zasáhl celosvětově na dvě stě tisíc uživatelů ve více než 150 zemích světa, dokonce i několik set v České republice. Byl z toho velký poprask. My ale víme, že ve světě už teď, tedy s odstupem několika málo týdnů, bují External Rock – mnohem sofistikovanější škůdce než ty dosavadní. Firma ESET publikovala, že zatím jen infiltruje zařízení a ještě nezačal působit. Neobsahuje žádnou doménu, jejíž zablokování pomohlo zastavit šíření WannaCry. Odhadované škody External Rock jsou už teď vyšší, a to ještě vlastně nezačal naplno škodit, jenom dřímá.

Z toho je patrné, jak rychle dokážou lidé, kteří za těmito aktivitami stojí, rozvíjet své know-how. Podle Mladé fronty DNES stál globální ekonomiku loni kyberzločin 450 miliard dolarů, ukradeno byly více než dvě miliardy osobních záznamů. A tato čísla budou bezpochyby stoupat. Těžká role pro pojišťovny, ale musíme podvodníkům šlapat na paty v co nejtěsnějším závěsu.


Mohlo by vás zajímat: Česká ekonomika roste. Vývoz láme rekordy


Kdo jsou vlastně podvodníci tohoto druhu?

Působí tady podvodníci, kterým jde o to, aby podfukem vylákali peníze, osobní data nebo hesla. Cílem je vlastní finanční nebo materiální obohacení. Uplatňují různé postupy: tvoří na sítích atraktivní nabídky vázané na zálohu, vydávají se za seriózní instituce a požadují zaslání citlivých údajů, případně se snaží uhodnout hesla, která následně zneužijí, a podobně. Dále jsou to hackeři. To jsou vlastně takoví rošťáci s hravou povahou. Ti si chtějí dokázat, že jsou jako amatéři chytřejší a důmyslnější než IT experti. Překonání ochrany počítačové techniky a routerů považují za výzvu – a čím věhlasnější značku napadnou, tím lépe. A z našeho pohledu pojišťováků sem patří i psychopati, jejichž cílem je shodit a zničit reputaci jiných osob, které jim byly třeba kdysi blízké – sem řadíme stalking a kyberšikanu.

U jakých druhů pojištění má pokrytí takových rizik místo?

Obecně jde o pokrytí situací, kdy byla napadena IT technika nebo nějaká infrastruktura pojištěného, což mělo za následek ztrátu, zneužití nebo nemožnost nakládat s daty, poškození vybavení, přerušení provozu a finanční ztrátu. V případě napadení životně důležitých systémů, například v nemocnicích, může jít i o odškodnění za zhoršení zdravotního stavu nebo smrt. Útok může paralyzovat energetiku a sítě, státní instituce, ekonomické subjekty, finanční instituce nebo třeba e-shopy. U fyzických osob jde o ochranu pro platební karty, pro případ odcizení identity na sítích, zablokování dat nebo poškození pověsti. Předpokládá se, že tato problematika se postupně promítne i do pojištění odpovědnosti manažerů firem.

Z toho vyplývá, že pojišťovny by vlastně tato nebezpečí mohly promítnout do řady různých pojištění majetku i osob. Některé pojišťovny u nás už tak i činí, i když potenciál je ještě hodně velký a otevřený.


Mohlo by vás zajímat: Příležitost dělá zloděje: Mobilní zařízení bez ochrany


Jakou ochranu nabízíte klientům třeba vy v UNIQA pojišťovně?

V rámci pojištění bydlení nabízíme od jara speciální kybernetickou asistenci pro různé případy v privátním životě. Je k dispozici na telefonu 24 hodin denně.

Pomoc poskytují erudovaní profesionálové v IT ochraně a obraně proti hackerům a podvodníkům v on-line světě. Za 380 korun ročně si klient může pořídit jistotu, že když ho zaskočí „kyberzločin“, má nárok na odbornou a pohotovou pomoc. Trable ze zkušenosti naši partneři většinou vyřeší v řádu desítek minut, nebo minimálně zamezí dalšímu šíření nebo zvětšování škody a do 24 hodin navrhnou další postup.

V případech, kdy se jedná o zásah do práv klienta, se často technická asistence propojí s právní asistencí, která chrání oprávněné zájmy postiženého klienta a postihuje pachatele neoprávněného jednání.

Zdroj: oPojištění.cz, UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články