ČNB vydává speciální edici pamětních mincí pro MS v hokeji 2015


			ČNB vydává speciální edici pamětních mincí pro MS v hokeji 2015
15.5.2015 Téma

Blíží se hokejový víkend a české hokejisty čeká silný soupeř v podobě Kanady. Našim hokejistům bude fandit celé Česko a s ním i Česká národní banka a mincovna. Pro MS v ledním hokeji připravila speciální sadu pamětních mincí.

Česká národní banka a Česká mincovna k právě probíhajícímu 79. mistrovství světa v ledním hokeji, vytvořila novou sadu oběžných mincí v běžné kvalitě s motivem mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě.

Sada obsahuje standardní české mince v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, které neprošly oběhem a byly vyraženy v roce 2015. Edice se razila v limitované edici 10 000 kusů.

zetonMS2015

 

Sérii doplňuje zlatý žeton, na němž jsou maskoti mistrovství světa, králíci Bob a Bobek, oblíbené postavy kreslíře Vladimíra Jiránka. Žeton ze severského zlata o průměru 30 mm a hmotnosti 14 g navrhla medailérka Irena Hradecká, DiS.

 

MS_hokej_2015

Mince můžete koupit v e-shopu ČNB zde. Jedna série mincí Vás vyjde na 550 Kč.

MS_hokej_2015_obal

Zakoupit je možné i zlatou a stříbrnou medaili s motivy MS v hokeji 2015. Zlatá vás přijde na 6 900 Kč, stříbrná na 750 Kč.

zlatoMS2015

Tato série mincí je poslední na další pětileté období 2016–2020. V tomto časovém horizontu se žádné další pamětní mince s ledním hokejem neplánují. Od roku 1980 vydala ČNB celkem 10 mincí se sportovními motivy. Z pohledu sportů patří po dvou mincích lednímu hokeji, fotbalu a lyžování, po jedné pak dostihům, tenisu, atletice a poslední dnes už poněkud specifickému námětu, spartakiádě. Z pohledu připomenutých událostí bylo pět mincí věnováno výročím založení sportovních svazů a unií, dvě mistrovstvím světa a po jedné konání závodů a akcí. Jen jediná mince je však věnována samotnému sportovci – je to dvousetkoruna z roku 2013 k 100. výročí narození fotbalisty Josefa Bicana.

Mince s Jardou Jágrem?

Nabízí se proto zauvažovat, zda by příští mince s hokejovým motivem nemohla být věnována některému z našich proslulých hokejistů. Co takhle minci v hodnotě 68 Kč a Jaromírem Jágrem blyštícím se na zadní straně?

Zdroj: ČNB

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články