Co nám dělá s úsporami inflace?


			Co nám dělá s úsporami inflace?
9.4.2018 Spektrum

(Ne)oblíbeným tématem při debatě o správě finančního majetku je téma rizik a ochoty je akceptovat. Většina Čechů, ostatně jako většina Evropanů nebo Američanů, je takzvaně rizikově averzních, nechtějí tedy se svými úsporami podstupovat žádná rizika. Nebo když už nějaká, tak jen minimální.

V kombinaci s nízkou finanční gramotností to však může být nebezpečný koktejl. Důvodem je především to, že takzvaných investičních rizik je celá řada:

  • tržní riziko
  • měnové riziko
  • úvěrové (nebo také kreditní) riziko
  • riziko likvidity
  • úrokové riziko
  • inflační riziko
  • a další

Většina obyvatel se chce především vyhnout tržnímu riziku, tedy dramatickým výkyvům cen investičních nástrojů. Nechtějí zažívat situace, kdy obdrží z banky výpis a na něm vidí:

Rok

Investováno

Aktuální hodnota

Zisk / Ztráta (Kč)

Zisk / Ztráta (%)

2019

1 000 000 Kč

968 456 Kč

-31 544 Kč

-3,15 %

Zdroj: OK PROFIT

Aby se vyhnuli těmto situacím, investují raději konzervativně až ultrakonzervativně. A pak často nevědomky podstupují jiná rizika. Pro ilustraci si dovolím uvést příklad jednoho konkrétního klienta. Podotýkám, že z hlediska běžného občana České republiky velmi bonitního.

Tento klient má na účtu v jedné bance přes 100 milionů korun. Že jsou tyto prostředky na běžném účtu, má své důvody, ale jak v takovém případě vypadá inflační riziko? Poněkud katastrofálně.

OK PROFIT, inlfaceZdroj: OK PROFIT

Na běžném účtu, prakticky úročeném 0 % p.a., budou mít tyto prostředky nominálně pořád stejnou hodnotu, tedy 100 milionů korun.

Při inflaci 2,5 % p.a. ovšem jejich reálná hodnota klesne na 77 600 000 korun. Inflace samozřejmě nemusí být zrovna 2,5 % p.a., ale že nějaká bude, je prakticky 100%. Jak jsme viděli v minulých letech, Česká národní banka udělá cokoli, aby splnila své inflační cíle (aktuálně 2 % p.a.).

Pokud bude chtít klient alespoň zachovat reálnou hodnotu svých úspor, bude muset začít investovat, alespoň konzervativně. Na 10letém horizontu je možné očekávat i z konzervativních investic výnos kolem 3 % p.a. I při dočasných poklesech uvedených výše.


Mohlo by vás zajímat: Analýza ČAP: Propojištěnost Čechů je velmi nízká


Nominální hodnota takového portfolia by po deseti letech byla přes 134 milionů korun, což by na výpise vypadalo relativně slušně, avšak reálná hodnota by byla necelých 105 milionů korun. Prakticky však bude pro všechny klienty lepší možnost 5 milionů vydělat, než určitě 22 milionů ztratit.

Důležité je uvědomit si, že výnosu 3 % p.a. můžeme dosáhnout i s tím, že nám v roce 2019 přijde výše uvedený výpis s „technickou“ ztrátou 3,15 %. Dokonce to spolu velmi úzce souvisí. Ale o tom zase někdy příště.

Oskar Michl
statutární ředitel společnosti OK PROFIT a.s.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články