EK upravila odhad vývoje české ekonomiky. K horšímu…


			EK upravila odhad vývoje české ekonomiky. K horšímu…
13.7.2018 Spektrum

Evropská komise (EK) zhoršila odhad růstu české ekonomiky na letošní i příští rok. Podle její letní prognózy by se měl hrubý domácí produkt (HDP) letos zvýšit o tři procenta a příští rok o 2,9 procenta. Komise upozornila, že v loňském roce česká ekonomika vzrostla o 4,3 procenta, což bylo druhé nejprudší tempo za posledních deset let. V prvním čtvrtletí letošního roku ale tempo růstu podle komise zpomalilo kvůli slabé zahraniční poptávce.

Domácí spotřebu by ale měl nadále podporovat růst mezd a silná spotřebitelská důvěra. Investice by měly těžit z oživení ve stavebním sektoru i z většího využívání finančních prostředků z Evropské unie, uvádí komise ve své zprávě. Brzdou hospodářského růstu by naopak měl být zahraniční obchod, zejména v letošním roce. Komise upozornila i na problémy s nedostatkem pracovních sil a poukázala také na rizika spojená s rychlým růstem cen nemovitostí a s prohlubujícím se zadlužením domácností.


Mohlo by vás zajímat: Dušan Quis: Allianz respektuje potřeby a zájmy klientů


Celkově Evropská komise pro země EU a eurozóny podle Letní hospodářské prognózy 2018 předpovídá vytrvalý růst v prostředí zvýšené nejistoty. Pro letošní rok se očekává růst 2,1 % a pro příští rok 2 %. Nicméně po pěti po sobě jdoucích čtvrtletích intenzivního růstu ubrala hospodářská dynamika v první polovině roku 2018 na síle a v současné době vykazuje o 0,2 procentního bodu méně v rámci EU i v eurozóně, než se předpokládalo na jaře. Tempo růstu by podle očekávání mělo být o něco rychlejší v druhé polovině tohoto roku, neboť situace na trhu práce se zlepšuje, zadluženost domácností klesá, důvěra spotřebitelů zůstává vysoká a měnová politika tento trend stále podporuje.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Loula: Starr využívá autorizaci londýnských upisovatelů


Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis, který je rovněž odpovědný za finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů, k tomu uvedl: „Evropská hospodářská aktivita zůstává s prognózou růstu HDP pro tento rok na úrovni 2,1 % v eurozóně a v EU-28 stabilní. Nicméně revize růstu HDP směrem dolů od května ukazuje, že nepříznivé vnější prostředí, jako je rostoucí napětí v oblasti obchodu s USA, může oslabit důvěru a negativně ovlivnit hospodářský růst. Rostoucí vnější rizika jsou jen další připomínkou, že je třeba posílit odolnost našich jednotlivých ekonomik a eurozóny jako celku.“

Eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici řekl: „Růst v Evropě by si měl zachovat odolnost, neboť měnová politika je stále akomodativní a nezaměstnanost nadále klesá. Mírná revize směrem dolů ve srovnání se situací na jaře odráží dopad napětí v oblasti obchodu a politické nejistoty na důvěru, jakož i růst cen energie. Naše prognóza počítá s pokračujícím růstem v letech 2018 a 2019, ačkoli další posilování protekcionistických opatření je jasným rizikem. Obchodní války nemají vítěze, ale pouze oběti.“


Mohlo by vás zajímat: UNIQA slaví 25 let a chce si nadále udržet své specifické DNA


Základy zůstávají pevné, ale růst bude mírnější

Základní podmínky pro trvalý hospodářský růst v EU i v eurozóně jsou podle Komise nadále zachovány. Mírnější růst je částečně způsoben dočasnými faktory, avšak rostoucí napětí v obchodních vztazích, vyšší ceny ropy a politická nejistota v některých členských státech mohly rovněž sehrát svou roli. V celosvětovém měřítku je růst nadále solidní, avšak prohlubují se rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a regiony.

Kvůli cenám energií se předpovídá vyšší inflace

V důsledku cen ropy, které se od jara zvyšují, se nyní předpokládá, že inflace letos v EU dosáhne v průměru 1,9 % a v eurozóně 1,7 %. To od jara představuje nárůst o 0,2 procentního bodu jak v EU, tak v eurozóně. Prognóza na rok 2019 počítá v eurozóně se zvýšením o 0,1 procentního bodu na 1,7 %, ale pro EU zůstává beze změny na úrovni 1,8 %.


Mohlo by vás zajímat: Zasáhne průlomové rozhodnutí Soudního dvora EU dohledové orgány?


Prognózu mohou ovlivnit značná rizika zpomalení růstu

I když nedávno zaznamenaná silná výkonnost hospodářství vykázala odolnost, mohou prognózu nadále ovlivňovat značná rizika zpomalení růstu, jež se od jara zvyšují. Výchozí prognóza nepředpokládá další eskalaci napětí v obchodních vztazích. Pokud by však napětí rostlo, negativně by to pocítily obchod a investice a promítlo by se to i do nižší životní úrovně ve všech zasažených zemích. Mezi další rizika patří možná volatilita finančních trhů související mj. s geopolitickými riziky.

V případě Spojeného království byl na rok 2019 použit čistě technický předpoklad

Vzhledem k probíhajícím jednáním o podmínkách vystoupení Spojeného království z EU vychází prognózy na rok 2019 z čistě technického předpokladu, že obchodní vztahy mezi EU-27 a Spojeným královstvím zůstanou beze změny. Tento předpoklad slouží pouze pro účely prognózy a nemá žádný vliv na probíhající vyjednávání podle článku 50.

Více informací ZDE

Zdroj: Evropská komise

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články