Equity crowdfunding přichází do ČR. Start-upy otevírají dveře pro investory z řad veřejnosti


			Equity crowdfunding přichází do ČR. Start-upy otevírají dveře pro investory z řad veřejnosti
5.5.2015 Téma

Investice do start-upů  byla dosud vyhrazena pouze užšímu okruhu lidí, kteří měli ty správné kontakty a možnosti. V průběhu května 2015 však přijde na český trh nový investiční model crowfoundingu, nazvaný equity crowdfunding. Ten umožní investice doslova každému.

Model equity crowdfunding není žádným světovým unikátem. Jeho čeští autoři kopírují, již fungující model z Velké Británie, který vznikl v roce 2011 a od té doby prodal podíly ve 229 firmách za 3 miliardy korun. Společnost a stejnojmenná služba Foundlift, umožní přes internet prodat menšinový podíl v akciové společnosti, nebo v eseróčku, většímu počtu menších investorů.

Dosud mohla investovat do start-upů pouze omezená skupina profesionálních investorů s těmi správnými kontakty. My naopak dáváme příležitost všem, kteří by rádi investovali do nejzajímavějších start-upů na trhu, ale nemají možnosti a expertizu investice hledat a nákup podílu složitě právně řešit,“ popisuje cílovou skupinu Dušan Zábrodský ze společnosti Rockaway, která za projektem stojí pro iDNES.

„Nejedná se ani o dary, ani o předplatné, ale o skutečné investice.“


U tohoto druhu investování si však musí všichni zájemci uvědomit vysokou míru rizika, do kterého investují. Návratnost investic není samozřejmá a i když jsme všichni jistě slyšeli mnoho příběhů o hvězdných úspěšných start-upech, je třeba s rizikem počítat.

Ceny investic začínají na 5 000 Kč. Firma ucházející se o investici, dá k dispozici určitý podíl a stanoví, kolik za něj bude chtít. Pak proběhne samotná transakce probíhající přes Foundlift. K uzavření obchodu a nabytí podílů dojde až v okamžiku, kdy investoři naplní požadovanou částku.

Za společností Funflift stojí dvě známější společnosti. Rockaway Capital a Roklen Fin finančníka Jana Klenora. Roklen Fin nabízející finanční a investiční služby a díky kterým se dostane vše na burzu. „Úpis se bude provádět právě prostřednictvím služeb obchodníka s cennými papíry,“ vysvětluje spoluzakladatelka a zástupkyně Roklenu ve vedení Fundliftu Andrea Lauren.

Jak se bude dařit tomuto projektu na českém trhu je otázkou budoucnosti. Po vzoru velkých úspěchů Kickstarteru a IndieGoGo, vznikl například obdobný český portál Hit Hit, jenž si zatím stále nachází pozici na českém internetu a mezi českými start-upovými nadšenci. 

Zdroj: iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články