Jak zvládli první kvartál detektivové z Kooperativy a ČPP?


			Jak zvládli první kvartál detektivové z Kooperativy a ČPP?
16.4.2015 Spektrum

Z počtů pokusů o pojistné podvody, které zveřejňují české pojišťovny, to vypadá, že švindlovat s pojistkami, je snad nějaký český národní sport. Někdy si však pachatelé s podvodem příliš hlavu nelámou a podle toho to také dopadne.

V prvním čtvrtletí roku 2015 pracovníci bezpečnostního odboru v Kooperativě prošetřovali přes 840 případů, které vykazovaly podezření na pojistný podvod. „Ten se nám podařilo prokázat ve 119 případech. Celková uchráněná hodnota je téměř 18 milionů Kč. Největší počet podezřelých případů evidujeme v oblasti životního pojištění. Druhou příčku drží motorová vozidla,“ vypočítává Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v pojišťovně Kooperativa.

Specialisté ČPP pracovali na 100 podezřelých případech. V polovině z nich se podařilo prokázat podvodné jednání. Na nevyplaceném pojistném plnění pojišťovna uchránila finanční prostředky v hodnotě téměř 17 milionů korun. Vrchní příčku však u ČPP drželo pojištění vozidel. V posledních letech evidovali experti nárůst pojistných podvodů také v životním pojištění. „Oproti loňskému roku máme více rozpracovaných případů, které nesou znaky organizované činnosti. Tyto případy nejsou do statistiky zahrnuty, očekáváme, že budou uzavřeny v druhém čtvrtletí,“ doplňuje Aleš Haisl vedoucí oddělení vyšetřování Bezpečnostního odboru ČPP. Narůstající počet pojistných podvodů pozorujeme také v oblasti majetkového a odpovědnostního pojištění, jak občanů, tak podnikatelských subjektů.

Stále se také objevují případy, kdy si klienti zkusí „přikrášlit“ škodu, která jim vznikla. Detektivové pojišťovny se pak nestačí divit, jak naivní někdy mohou být.

Řešili jsme případ, pracovně jsme si ho nazvali „Hudebník“, kdy klient nahlásil opakované vloupání do nemovitosti. Mimo jiné se mu měla ztratit i bicí souprava za 500 tisíc korun. Přestože Policie již případ odložila, naši detektivové zjistili rozpory ve výpovědích na policii a v hlášení pojistné události. Nakonec jsme prokázali, že tento Hudebník nikdy bicí soupravu nevlastnil. A co víc, policie v garáži klienta zajistila kromě údajně odcizených věcí z předchozího vloupání i pákové kleště, u kterých bylo následnou mechanoskopickou expertízou prokázáno, že byly použity k vloupání,“ popisuje případ neúspěšného Hudebníka Vojtěch Stavný.

Zdroj: Kooperativa, ČPP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články