Sloupek Kateřiny Lhotské: Červnové postřehy


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Červnové postřehy
3.7.2017 Komentáře

Červen bývá obvykle poznamenán blížícím se obdobím dovolených. Lidé jsou myšlenkami jinde, sdělovací prostředky na ně chrlí do nekonečna recyklované rady na prázdninové cesty a i pojistný trh se ukládá k jakémusi letnímu spánku. Přesto se však v průběhu měsíce června tu a tam něco zajímavého šustlo.

Evropské instituce se přou. Předmětem sváru je snaha sloučit dohled nad bankami a pojišťovnami pod jednu střechu. Každému, kdo má všech pět pohromadě, musí být jasné, že větší hloupost už hodně dlouho nikdo nevymyslel. V tom smyslu se ostatně vyjádřil i Německý svaz pojišťovnictví. Kdypak zazní nějaké stanovisko od nás?

S odmítnutím se setkal i další obdobně „inspirativní“ návrh. Úředníci z EIOPA by totiž chtěli přímo dohlížet na pojišťovny v jednotlivých členských zemích. Němci jim taktně naznačili, aby se starali o své a nestrkali nos do věcí členských států. Trefná odpověď…


Mohlo by vás zajímat: Ladislav Kročák: Přeshraniční služby? Ano, ale promyšleně!


Ani v červnu nebyla Evropa bohužel ušetřena teroristických útoků. V souvislosti s tím roste poptávka po pojištění pro případ terorizmu. Toto pojištění není zatím úplně frekventované, a když už existuje, tak se zaměřuje jen na škody na majetku. Čechů se naštěstí hrozba útoku na našem území zatím netýká. A snad nikdo normální se nechce dočkat toho, aby vznikla poptávka po obdobném pojištění i na tuzemském trhu.

Dozvěděli jsme se, že pro našince je terorizmus nejdůležitějším rizikovým faktorem pro výběr dovolenkové destinace. Až za ním jsou zdravotní rizika, případně lokální nepokoje nebo přírodní katastrofy. Je to docela pochopitelné. Zdravotní rizika lze zmírňovat chováním, místům s lokálními nepokoji se lze vyhnout, a když dojde k nějaké přírodní katastrofě, lze nebezpečí snižovat ukázněností. Nic z toho však nefunguje v případě, kdy se nějaký magor rozhodne ve jménu své zvrácené ideologie trefit jiné lidi autem. V tomto případě lze riziko mírnit jen tím, že se člověk vyhne těm částem světa, kde by se mu mohlo něco podobného přihodit.


Mohlo by vás zajímat: MF: Vývoj životního a neživotního pojištění? Vše při starém


O chystané regulaci provizí na Slovensku se už nějaký ten pátek ví. V červnu však svitla našim slovenským kolegům naděje, že by nemusela být tak striktní, jak se původně zdálo. Tamní ministerstvo financí je ale zatím tajemné jak hrad v Karpatech. Není tak zřejmé, jak bude regulace nakonec vypadat. Jen pro připomenutí – původní návrh obsahoval i regulaci provizí v neživotě. K čemu a jak by mělo toto opatření přispět, není však nejspíš jasné ani autorům této myšlenkové perly.

V Německu zjistili, že každé třetí utracené euro pochází od seniorů. U nás to asi nebude každá třetí koruna, ovšem jejich podíl nepochybně také roste. Pro pojišťovny ovšem zůstávají senioři stále opomíjenou skupinou. K jejich vlastní škodě…

A několik méně známých červnových pranostik na závěr – „Červen-li více sucho než mokro bývá, urodí se hojnost dobrého vína“ a „Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.“ Takže milovníci vína budou letos spokojeni. Jen se do doby, než svá hrdla potěší, ještě pořádně zapotí…

Kateřina Lhotská

vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.

člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články