Sloupek Kateřiny Lhotské: Co leden dal


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Co leden dal
5.2.2018 Komentáře

I v roce 2018 se budeme pravidelně ohlížet za událostmi na našem pojistném trhu, které přinesl právě skončený měsíc. Tentokrát začneme jednou zprávou, která sice není úplně lednová, ale v minulém měsíci se hodně probírala. A ještě se určitě často probírat bude. Tou zprávou je, že se Kooperativa spojí se svojí sestrou Pojišťovnou České spořitelny. Vznikne tak nový subjekt, který se nejspíš stane lídrem našeho trhu z pohledu tržního podílu. V těchto situacích sice platí, že 1 + 1 < 2 (respektive 20,1 % + 5.5 % < 25,6 %), ale na lídrovství to stačit bude.

V lednu byl oznámen vznik nové pojišťovny, kterou se rozhodla založit jedna významná finančně poradenská společnost. Doposud to přitom fungovalo přesně obráceně, když pojišťovny zakládaly, nebo vstupovaly do firem jejich produkty distribuující. No ale když to šlo jedním směrem, tak co by to nemohlo jít i opačně.

Dozvěděli jsme se také, že trh v roce 2017 rostl. A že ho táhl neživot. Povinné ručení se zvedlo o 4,2 %. Protože je pojištěných vozidel je víc „jen“ o 3,1 %, tak to znamená, že nám povyrostlo i průměrné pojistné. Ale důvodů k oslavám moc není, protože to navýšení se pohybuje jen v řádech desetikorun.

To havárka vyskočila hned o 8 %. I tady to znamená růst průměrného pojistného, a to o něco slušnější než v povinném ručení. Smluv totiž přibylo něco kolem 6 %. Z výsledků zaujal také další propad jednorázově placeného pojistného v životě. Vloni jeho objem nedosáhnul ani na 12 miliard, což je nejméně od 2005. Před lety přitom dokázaly jednorázy atakovat i hranici 29 miliard předepsaného pojistného. Vypadá to, že se nám potácejí tak nějak ode zdi ke zdi.


Mohlo by vás zajímat: Plán digitální transformace má 41% českých společností


V poslanecké sněmovně prošel v prvním čtení návrh zákona o zprostředkování implementující do našeho práva směrnici IDD. Poslanci se s tím moc nepárali, a tak šlo vše poměrně hladce. Skoro to vypadá, že by se nemusely naplnit pesimistické předpovědi, že se nestihne jeho přijetí do října letošního roku a IDD tak začne platit všude možně, jen ne u nás. Jen to nepřechvalme. Před lety při schvalování novely Zákona o pojišťovnictví implementující Solvency II taky běželo vše jako na drátku. A pak si poslanci začali ve třetím čtení navzájem „dupat po bábovičkách“…

To na Slovensku už ví, jak přesně bude zdaněno pojistné. Sazba má činit 2 – 8 % v závislosti na skupině pojištění. Vypadá to, že to tamní Ministerstvo financí s těmi daněmi myslí opravdu vážně. Takto jejich zavedení zdůvodňuje: „Dôvodom zavedenia dane z poistenia ako nepriamej dane sú doterajšie poznatky, ktoré ukazujú, že odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia zavedený od 1. januára 2017 je nesystémovým a neefektívnym opatrením, ktoré spôsobuje aplikačné problémy poisťovniam…„Zmiňovanou „nesystémovost“ se tedy rozhodlo řešit tím, že daň se nebude týkat „povinného zmluvného poistenia“ (povinné ručení), kde zůstane zachován stávající (zřejmě) „systémový“ odvod.


Mohlo by vás zajímat: Cena života ztraceného při autonehodě? 19 milionů


Dost překvapivé je pak to, že daní ve výši 2 % pojistného má být zatíženo i pojistné na smlouvy životní pojištění s investiční složkou. Znamená to snad, že na Slovensku budou platit klienti státu daň za to, že si budou spořit? Pokud ano, tak to si ty peníze raději nechají pod polštářem.  

V roce 2018 se vždy na závěr měsíčního ohlédnutí také podíváme, co zajímavého se v daném měsíci stalo před 200, 300, 400 a více stovkami let. Tak třeba v lednu 1818 byl ve Vídni popraven člověk, jemuž vděčíme za obohacení češtiny slůvkem „grázl“ – Jan Jiří Grasel. Tak ať máme (nejen) v únoru co nejméně důvodů tímto slovem někoho počastovat…

 

Kateřina Lhotská

vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.

člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články