Sloupek Kateřiny Lhotské: Když ranní ptáče nedoskáče


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Když ranní ptáče nedoskáče
13.6.2017 Komentáře

Většina současných produktů je zaměřena na pojištění pro případ nebezpečí vztahujícího se k nějakému objektu, předmětu, nebo jedné či více osobám. Ale co s hrozbami, které se týkají nějaké situace nebo okolnosti. Třeba ranního vstávání.

Jen si to vezměte. Začíná to už samotným probuzením se. Respektive probuzením se v jinou dobu, než by člověk měl (neprobuzení se neřešme, to už je pojištěním kryto). Delší poležení si sice nevypadá nepříjemně, ale může mít i svoje následky. V lepším případě člověka čeká jen vysvětlování šéfovi, v horším nestihne důležitou schůzku, v tom ještě horším mu třeba uletí letadlo. A samozřejmě mu tím může vzniknout také nějaká škoda.

Ovšem ani člověk, který vstane včas, nemá zdaleka vyhráno. Zalepenýma očima těžko rekognoskuje svoje okolí, a tak roste riziko pádu při zakopnutí o pohozený předmět, uklouznutí na polité podlaze (kterou má na svědomí někdo z ostatních stejně „postižených“ členů domácnosti), nebo mu hrozí opaření, když se při zalévání čaje vodou z konvice netrefí do připraveného hrnku.


Mohlo by vás zajímat: Kuriózní případy Allianz: Nepodceňujte setkání s nosorožcem!


Ovšem ani takové ranní oblékání není bezriziková činnost. Poskakování na jedné noze při soukání se do kalhot je náročná disciplína pro čilého člověka, natož pro napůl spícího. Anebo když si dáma obléká šaty a pokouší se si na zádech sama zapnout zips. Buď si do něj uskřípne vlasy, nebo si skřípne nerv tak šikovně, že se bolestí nepohne. Na člověka tedy každé ráno číhá několikanásobné nebezpečí úrazu a s tím spojené pracovní neschopnosti, nebo i hospitalizace, pokud se mu obzvláště zadaří…

Kapitolou samou pro sebe jsou pak ratolesti. Pamatuji se, jak jsem jako dítko školou povinné jednoho rána zkoumala, proč se nechce zapálit hořák plynového sporáku zrovna v okamžiku, kdy přestal stávkovat. Výsledkem bylo sežehnuté obočí a „ofina“ do půlky hlavy (od té doby ji nenávidím – tu ofinu). Problém může vzniknout ale třeba i tím, že potomek neslyší pokyn „nezapomeň zamknout, až budeš odcházet“, protože má na uších sluchátka izolující ho od jakýchkoliv rušivých zvuků z okolí.


Mohlo by vás zajímat: Bez pojištění ani záběr. Filmy, ve kterých šlo o život!


V ranním shonu toho člověk může napáchat pochopitelně daleko víc. Třeba taková zapnutá žehlička, nebo žhnoucí plotýnka elektrického sporáku dokáže při shodě těch nesprávných okolností udělat pořádnou paseku. A v ranním zmatku zapomenutá puštěná voda také nepotěší. A to nejenom toho, kdo ji nezavřel, ale třeba i jeho sousedy.

Jak je z toho krátkého výčtu zřejmé, ráno je jedním z nejrizikovějších okamžiků dne. Možná, že by proto přišlo klientům vhod nějaké „pojištění pro případ ranního selhání“, kombinující nebezpečí tělesného poškození a majetkových škod, případně odpovědnosti za újmu a finančních ztrát. A jak by se takový produkt mohl jmenovat? Co třeba „Ranní ptáče“…

„Ranní ptáče“ je samozřejmě nadsázka. Ale k vysvětlení principu „komplexního pojištění situací“, jako možného nového směru v konstrukci produktů, snad posloužilo dobře.

 

Kateřina Lhotská,

vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.,

člen Finanční akademie Zlaté koruny

Zdroj: Kateřina Lhotská

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články