Kolik může stát lidský život? Podle nového OZ až 19 miliónů korun


			Kolik může stát lidský život? Podle nového OZ až 19 miliónů korun
27.4.2014 Téma

Na základě posouzení velkého počtu rozsudků (těch bylo 400 až 500), lze konstatoval, že lidský život podle nového Občanského zákoníku může přijít až na 19 miliónů korun. Na semináři SmithNovak to uvedla Ing. Alena Vyskočilová z Centra dopravního výzkumu.

“V případě těžkého zranění může dosáhnout bolestné až 5 miliónů korun, u lehkého zranění může dosáhnout ohodnocení bolestného podle nové Metodiky Nejvyššího soudu částky okolo 430 000 korun,” dodala.

Celková výše ekonomických ztrát z dopravní nehodovosti na pozemních komunikacích dosáhla podle Vyskočilové v roce 2012 částky 52,6 mld. Kč (to je 1,4 % HDP). Skutečný dopad na státní rozpočet je však nižší, jen okolo 26 mld. Kč. To proto, že ministerstvo zdravotnictví platí náklady na léčení, ministerstvo vnitra platí hasičům (a pojišťovny k tomu přispívají), důchody – invalidní a vdovecké zase platí ministerstvo práce a sociálních věcí.

Kupodivu nejméně platí ministerstvo dopravy- jen 0,1 % - a to za škody na veřejných komunikacích.

“Pro srovnání: v případě Německa jde zhruba o stejnou částku. Výjimkou je Velká Británie, kde je výše ztrát mnohonásobně vyšší,” uzavřela Vyskočilová.

 

Zdroj: DŠ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS