Nejčastější hrozby českého internetu v roce 2017?


			Nejčastější hrozby českého internetu v roce 2017?

JS/Danger.ScriptAttachment a JS/ProxyChanger představovaly dvě největší internetové hrozby v České republice za loňský rok. Oba stály za téměř třetinou všech detekcí, které se snažily napadnout zařízení českých uživatelů. Třetí příčku mezi nejčastěji zachyceným malwarem obsadil Win32/Obfuscated.NJT, což je downloader, který do napadeného zařízení stahuje další škodlivé kódy. Vyplývá to z analýz společnosti ESET. 

„Žebříček deseti nejčetnějších hrozeb zcela ovládly kódy, které se dají označit za tzv. obálky, tedy šiřitele dalšího nebezpečného malwaru. Šlo především o skriptové škodlivé kódy, dále droppery a downloadery, které samy o sobě nejsou tak nebezpečné, ale umožňují jiným, mnohem nebezpečnějším kódům, proniknout do napadeného zařízení a aktivovat se,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET. 

JS/Danger.ScriptAttachment je označení pro potenciálně škodlivý kód v příloze e-mailu, zpravidla nebezpečný downloader, který otevírá zadní vrátka do operačního systému. Útočníci pak díky němu mohou propašovat do napadeného počítače další škodlivé kódy, nejčastěji vyděračské viry z rodiny ransomware. Ty zašifrují obsah napadeného zařízení a požadují od uživatele zaplacení výkupného. 


Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Regulatorní lavina je imperativem dneška


„JS/Danger.ScriptAttachment byl použit i pro šíření nechvalně proslulého ransomwaru WannaCry. Přestože se této jednorázové kampani dostalo velké mediální pozornosti, České republiky se prakticky nedotkla. Její celkový podíl v přehledu nejčastějších hrozeb v loňském roce je tak mizivý, že jej v přehledu nenalezneme,“ vysvětluje Dvořák.

ESET zachytil v České republice pouze několik stovek detekcí WannaCry, což z celoročního hlediska představuje setiny promile podílu na všech zachycených internetových hrozbách. Pro srovnání: škodlivé kódy na předních příčkách žebříčku představovaly miliony detekcí.

„Naši zákazníci byli navíc jako jedni z mála před útokem WannaCry chráněni, protože jsme na úrovni síťové detekce v předstihu zachytili exploitaci, která šířila malware mezi počítači,“ konstatuje Miroslav Dvořák. 


Mohlo by vás zajímat: Allianz vloni odhalila podvody za 311 milionů korun


Druhým nejčastějším škodlivým kódem zachyceným v roce 2017 společností ESET v České republice byl trojan JS/ProxyChanger. „Jde o trojského koně, který brání přístupu na určité webové stránky a přesměrovává provoz na konkrétní IP adresy. A může například oběť přesměrovat na web útočníka,“ popisuje způsob chování tohoto trojanu technický ředitel společnosti ESET. 

Trojan Win32/Obfuscated.NJT na třetí příčce je downloader, který provádí infiltrace zařízení, jež souvisí s adwarem, tedy nevyžádanou reklamou.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za rok 2017:

  1. JS/Danger.ScriptAttachment (31,71 %)
  2. JS/ProxyChanger (31,61 %)
  3. Win32/Obfuscated.NJT (14,30 %)
  4. VBS/TrojanDownloader.Agent (7,92 %)
  5. JS/Chromex.Submelius (5,47 %)
  6. JS/TrojanDownloader.Pegel (4,30 %)
  7. JS/Kryptik (2,52 %)
  8. Java/Kryptik (1,53 %)
  9. Win32/Ramnit.A a Win32/Neshta.A (1,12 %)
  10. PDF/TrojanDropper.Agent (0,63 %)

Poznámka: Procentuální podíl je pouze orientační a vychází z podílu 40 nejčastějších internetových hrozeb v roce 2017.

 

Zdroj: ESET

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články