Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Rusové


			Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Rusové
21.7.2015 Téma

Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Rusové, Slováci a Němci. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Největší počet českých firem je v rukou tuzemských majitelů (78 %). Mezi zahraničními vlastníky tuzemských společností, z pohledu přítomnosti kapitálu z dané země, dominují Rusové, s větším odstupem následováni Slováky, Němci a Ukrajinci. „Společným jmenovatelem nejčastějších zahraničních vlastníků je geografická blízkost České republiky,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Rusové a to přes to, že počet podnikatelských subjektů kontrolovaných ruským kapitálem za poslední dva roky klesl o 9,6 %. Na druhou stranu objem ruského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem se zvýšil o 2,2 miliardy korun, tedy o 30 %. Z toho lze usoudit, že ruští podnikatelé se v posledních letech začali zaměřovat na větší, kapitálově náročnější, projekty,“ hodnotí výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová.

TOP 25 nejčastějších vlastníků českých firem v letech 2015 a 2013

Zahranicni_firmy

* Jedná se o počet společností, ve kterých je přítomen kapitál dané země, tzn. že pokud je daná společnost kontrolována například německým a rakouským kapitálem, je započítána u obou zemí.

Poznámka: Výpočty použité v analýze zohledňují výhradně primární vazbu mezi vlastníkem a ovládaným subjektem, nikoli další vazby týkající se vlastníka. Do propočtů byly zařazeny jen veřejně dostupné informace o vlastnických vztazích tuzemských firem, které měla poradenská společnost Bisnode v době zpracování studie k dispozici.

Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS