Německo: Bude BaFin dohlížet na zprostředkovatele?


			Německo: Bude BaFin dohlížet na zprostředkovatele?

Podle únorové informace portálu Versicherungswirtschaftheute je v koaliční smlouvě, kterou se podařilo dohodnout stranám CDU/CSU a sociálním demokratům (SPD) v rozsahu 14 kapitol a 144 stran, obsažena i tato pasáž: „K vytvoření jednotného a kvalitativně vysoce hodnotného finančního dohledu přeneseme dohled nad nezávislými zprostředkovateli finančních investic postupně na BaFin“ (Spolkový ústav pro dohled nad finančními službami).   

Tento záměr velké koalice vyvolal řadu otázek, a proto byly hledány podrobnosti a odpovědi. BaFin však vůbec nereagoval na přímý dotaz výše uvedeného portálu, zda byl předem o těchto plánech informován. To vytváří prostor pro spekulace.

Vyjádřil se k tomu ale výkonný člen představenstva spolkového svazu, který sdružuje finanční poradce (AfW) Norman Wirth. Podle jeho názoru není BaFin personálně tak vybaven, aby mohl vykonávat úkoly, které nyní plní jednotlivé průmyslové a obchodní komory. Dohled nad zprostředkovateli finančních produktů je poměrně náročný, protože se musí brát zřetel na rozdílné zákonné báze a musí být dohlížena jak aplikace MiFID II, tak i směrnice o distribuci pojištění. Jelikož stávající poznatky o tomto záměru velké koalice jsou příliš vágní, nechtěl ani Wirth tuto věc více komentovat.


Mohlo by vás zajímat: Hannover Re 2017: I přes velké škody solidní zisk


V zásadě by se dalo očekávat, že instituce pro ochranu spotřebitelů ocení záměr dostat příslušné zprostředkovatele pod dohled BaFin. Tyto instituce však chtějí mnohem více. Mluvčí spolku pojištěných osob Constantin Papaspyratos se vyjádřil, že zmíněné ustanovení koaliční smlouvy je pouhá slátanina, která vyvolává řadu otázek. Podle jeho názoru je třeba mít jednotný dohled pro všechny sektory finančních služeb, tj. pro banky, investiční společnosti (cenné papíry) a pro pojišťovny. Pro vytvoření silné ochrany spotřebitele přesahující jednotlivé sektory nestačí podřídit nezávislé zprostředkovatele finančních investic orgánu dohledu, tj. BaFin.

V souvislosti s koaliční smlouvou je třeba upozornit, že její verze dohodnutá dne 7. 2. 2018 může doznat změn, včetně citované pasáže. Lze si také dovolit poznámku, že v případě realizace daného záměru by BaFin musel zvládnout širokou paletu nových úkolů, nicméně by se rozšířily jeho pravomoci a upevnilo jeho postavení v německém finančním sektoru.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články