Obří obchod. Cigna plánuje převzetí za 67 miliard $


			Obří obchod. Cigna plánuje převzetí za 67 miliard $

Na pojistném trhu v USA si zřejmě proráží cestu jedno miliardové převzetí. Americká zdravotní pojišťovna Cigna chce převzít společnost Express Scripts za kupní cestu ve výši cca 67 mld. USD (okolo 54 mld. eur). Tento poskytovatel služeb vyjednává pro pojišťovnu Cigna mimo jiné ceny léků a vyúčtovává náklady za léky.

V březnu vydaly Cigna Corporation a Express Scripts Holding Company společné prohlášení, ve kterém uvedly, že uzavřely definitivní dohodu, na základě které pojišťovna Cigna získá Express Scripts za hotovost a za transakci s akciemi v celkové hodnotě přibližně 67 mld. USD, a to včetně převzetí dluhů Express Scripts ve výši cca 15 mld. USD.

Akcionáři společnosti Express Scripts mají přitom obdržet hotově 48,75 USD a 0,2434 podílů pojišťovny Cigna, resp. nově vzniklé společnosti, na jednu akcii Express Scripts. Nová společnost se bude jmenovat Cigna. Po provedení transakce by v ní stávající akcionáři Cigna měli vlastnit 64 % a stávající akcionáři Express Scripts 36 %. Tato transakce byla již schválena představenstvy obou společností.


Mohlo by vás zajímat: Správce, či zpracovatel osobních údajů?


Pojišťovna Cigna vychází z toho, že touto transakcí se propojí dva poskytovatelé služeb, jejichž podnikání se doplňuje. Jejich výtečná pozice na trhu jim umožní zvýšit kvalitu služeb a jejich finanční dostupnost pro zákazníky. Tato transakce též urychlí naplňování mise Cigna, která spočívá v podpoře zlepšování zdravotního stavu a pocitu bezpečnosti spotřebitelů. Současně se počítá s rozšířením nabídky služeb pro zákazníky. Naplnění všech těchto záměrů by mělo přinést vyšší hodnotu pro akcionáře.

Tento miliardový obchod by ostatně nebyl prvním svého druhu. Na počátku prosince 2017 totiž společnost CVS, což je americký řetězec lékáren, oznámila, že chce získat zdravotní pojišťovnu Aetna za 68 mld. USD. To by natrvalo změnilo americké zdravotnictví. Společnosti jako jsou CVS a Aetna rozhodují například o tom, které léky jsou klientům dostupné, a které nikoli. Tuto transakci musí pochopitelně ještě schválit příslušný kartelový úřad.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Stát vs. pojišťovny – díl 3.


Americké zdravotnictví již dlouho trpí v důsledku rostoucích nákladů na zdravotní péči a je pokládáno za jedno z nejdražších ve světě. Na rostoucí náklady ve zdravotnictví USA reagují i jiní hráči. Například koncem ledna 2018 oznámily společnost, Amazon, investor Warren Buffett a banka JP Morgan, že chtějí založit vlastní zdravotní pojišťovnu s cílem snížit náklady na zdravotní péči pro jejich 1,1 mil. zaměstnanců.

Transakci Cigna – Express Scripts pochopitelně velmi pozorně sledují mnozí analytikové. Pomineme-li například jejich spory, zda a jak se tato fúze projeví v pojistném či v cenách léků, tak je účelné alespoň zmínit distribuci nákladů v americkém zdravotnictví.

Podle článku zveřejněného v Los Angeles Times z každých 100 USD uhrazených v lékárnách, připadá asi 17 USD na přímé výrobní náklady, 41 USD na výrobce léků (z toho 15 USD je čistý zisk) a cca 41 USD na distribuční systém (velkoobchod, lékárny, pojišťovny atd.). Subjekty patřící do distribučního systému si mezi sebou rozdělí 8 USD čistého zisku.  Z této kalkulace je zřejmé, proč výše zmíněné i další společnosti usilují o fúze či převzetí.

Zdroj: Cigna; Versicherungswirtschaftheute; Los Angeles T

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články