Pojišťovnictví v roce 2015: ČSOB pojišťovna


			Pojišťovnictví v roce 2015: ČSOB pojišťovna
5.2.2015 Téma

Jak už je každý rok na oPojištění.cz tradicí, i letos jsme oslovili přední české pojišťovny, aby svým pohledem zhodnotily rok 2014 a nastínily změny, které se budou dotýkat roku 2015. Za uplynulý rok 2014 se odehrálo mnoho legislativních změn; na počátku roku vešel v platnost Nový občanský zákoník, v listopadu byla zase velmi rychle schválená novela o daních z příjmu.

Na otázky odpovídá generální ředitel ČSOB pojišťovny, Ing. Jeroen Karel van Leeuwen:

1. Jak hodnotíte rok 2014 z celkového pohledu? A jak vidíte rok letošní?

Je adekvátní, že se sazby pojištění odpovědnosti zvedly z hlediska očekávaných efektů nového občanského zákoníku. Take se zvedly sazby povinného ručení kvůli povinnému příspěvku na fond zábrany škod. V oblasti životního pojištění vidíme pořád stagnaci. Praktika, kdy hodně nových životních pojistek vzniká jen díky zrušení původní smlouvy u stejného klienta, což je v jeho neprospěch, bohužel pokračuje.

Letos potřebuje pojišťovací trh hlavně legislativní klid, během příštích let se dá očekávat dost zásadních změn, iniciovaných Evropskou unií.

2. Jak legislativní změny v roce 2014 ovlivnily Vaši pojišťovnu?

Nový občanský zákoník vede k navýšení průměru škod v oblasti pojištění odpovědnosti, včetně povinného ručení. Novela zakona o dani z příjmu byla přijata na konci roku, což dalo pojišťovnám jen minimum času na řádné informování svých klientů.  Všem zákazníkům, kteří chtěli využít možnosti si ještě  před koncem roku vybrat peníze, jsme vyhověli.

3. Jak hodnotíte pohotovost vaší společnosti v reakci na nenadálé vládní změny v životním pojištění?

Změny jsme zvládli včas, doufám, že další změny budou podporovat růst objemu životního pojištění, které je důležitým nástrojem při stabilizaci dlouhodobého fungování národního hospodářství.

4. Jak podle Vašeho názoru přiblížit pojištění lidem a jak dosáhnout toho, aby vnímali jeho důležitost?

Důležité není jenom přesvědčit lidi, ale i zákonodárce. Kdo je dobře pojištěný, nepotřebuje v případě nouze pomoc od státu. To je důvod, proč existuje povinné ručení. Stabilizační efekt soukromého pojištění je vidět v případě záplav, kde výrazný podíl škod je zaplacen pojišťovnami. Platí to ale pro veškeré druhy pojištění včetně životního. Dobře nastavené životní pojištění chrání lidi před  finanční ztrátou v případě tragické události a zároveň nabízí navýšení důchodu ve stáří.

ČSOB pojišťovna

Zdroj: ČSOB pojištovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články