Největší rizika podle Swiss RE? Nedostatek vody i dokonalý kyberútok


			Největší rizika podle Swiss RE? Nedostatek vody i dokonalý kyberútok

Zajišťovna Swiss Re zveřejnila aktuální zprávu o výzvách s největším rizikovým potenciálem. Patří mezi ně omezování přístupu na pojistné trhy, regulatorní fragmentace, návrat inflace, kumulace rizik a například také zákonodárství o odpovědnosti v souvislosti s umělou inteligencí.

Podle specialistů Modely Swiss Re by podnikání globálně působících společností mohlo být ohroženo i rostoucí kontrolou kapitálových toků a protekcionistickými opatřeními. Rozšiřování regulatorní fragmentace by mohlo mít ten důsledek, že pojistitelé i zajistitelé by již nebyli nadále schopni podporovat hospodářské aktivity jednotlivých podniků ve stávajícím rozsahu.

Vedle politických rizik se nově stává dalším rizikem inflace, jež může mít v pojišťovnictví negativní dopady. Vědomá politika Evropské centrální banky – v podstatě nulové úrokové sazby – by mohla podle Swiss Re poškodit rentabilitu pojistitelů. Obzvláště dlouhodobé závazky v pojištění nemoci a životním pojištění by mohly negativně působit na správu aktiv.


Mohlo by vás zajímat: Alchymie jménem cestovní pojištění. Na co si dát pozor


V souvislosti s klimatickými změnami pokládá Swiss Re za velký problém především rostoucí nedostatek vody. Týká se to jihozápadu USA, ale také řady oblastí ve Středomoří, Africe, Asii i Latinské Americe.  Související spektrum rizik je poměrně široké, a to od lesních požárů, přes konkurenční boj o vodu pro energetický sektor a zemědělství až po masovou migraci.

S tím jsou spojena i zdravotní rizika, která se mohou vyvinout v obrovské riziko. Podle Swiss Re již nejde o otázku, zda se nějaká smrtelná infekční choroba objeví, ale jde o to, kdy a v jakém rozsahu se objeví. V extrémním případě může pandemie být vážným rizikem pro životní a zdravotní pojišťovny i pro mezinárodní finanční trhy.

Není možné opomenout ani strach z velkého kyberútoku. Pro podniky i soukromé osoby jsou stále oblíbenější cloudové služby. Tím ale stoupá počet rizik a možnost, že skutečně dojde k „perfektnímu“ útoku, a to například v důsledku kybernetického (hackerského) zásahu nebo výpadku elektrického proudu.   Zpráva Swiss Re je poněkud deprimující, ale určitě objektivní. Vyvíjející se a nová rizika nelze nikterak podceňovat. To platí pro politiku, pojišťovnictví i celé národní hospodářství.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články