Postřehy Evy Gmentové: Místo řepky konopí


			Postřehy Evy Gmentové: Místo řepky konopí
15.11.2017 Spektrum

V našem novém parlamentu je jedna nová strana, která má poměrně radikální názory. Například by ráda vyměnila pole řepky za lány konopí. Zlegalizovat marihuanu, to není nový požadavek, to už párkrát zaznělo, ale pěstovat konopí ve velkém? Tak to tu ještě nebylo.

Je třeba říci, že konopí se u nás pěstuje, ale je to konopí technické. Československo bylo kdysi velkým výrobcem provazů a lan, která se vyrábějí z technického konopí. Ale každý zemědělec vám potvrdí, že ne každé pole je na pěstování konopí vhodné, stejně jako nelze na každém poli pěstovat řepku.

A stejně jako nelze pěstovat řepku na jednom poli dva roky za sebou, nejde to ani s konopím. Při pěstování plodin se musejí dodržovat agrotechnické postupy a mezi ně střídání plodin patří. Tyto podmínky a postupy jsou více než tisíciletou zemědělskou historií ověřeny. Fungovaly našim předkům a fungují i nám.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Akutní postponeditida...


Díky našim zemědělským předkům se do naší doby zachovalo i rčení o zdravém selském rozumu. Bohužel mám pocit, že se zachovalo jen rčení, že skutečně zdravý selský rozum se někam ztratil. Protože jak jinak si vysvětlit to, co se děje… V sedmdesátých letech minulého století kdosi objevil, že palmový olej je velmi dobrá, nebo spíš levná, náhražka tuků. Co tento objev způsobil? Drastické kácení deštných pralesů, vysazování palmových plantáží a ničení přirozeného ekosystému jak pro lidi, tak zvířata a rostliny, o oteplování ovzduší nemluvě.  A to nezmiňuji, že soudobé výzkumy konzumování palmového oleje ve velkém nedoporučují.

Současná honba za zdravým životním stylem způsobuje podobné přírodní i lidské katastrofy na celém světě.  „Objevení“ quinoi, potraviny běžné v Peru a Bolívii, způsobuje, že místní zemědělci ji sice pěstují všude, ale tamnímu obyvatelstvu je z důvodu nynější ceny nedostupná. Napadlo někoho, kdo si teď quinou zařadil do jídelníčku, že kvůli němu a jemu podobným hrozí v zemích, kde byla přirozenou součástí stravy, hladomor? A co kokosový olej? Ano, je to skvělá věc, nejen v kuchyni, ale i v kosmetice. Ale jeho zvýšenou spotřebu využívají investoři na Srí Lance a doslova zamořují kokosovými plantážemi krajinu.  A avokádo? Potravina veganů a vegetariánů? Kvůli němu lesy v Mexiku ubývají a mění se na avokádové plantáže. Možná jsou to superpotraviny a možná je jejich konzumace zdravá, ale také je možné, že dopadnou stejně jako špenát nebo již zmíněný palmový olej.  

Kam se poděl zdravý selský rozum a koncepční myšlení, když jsme něco takového dopustili a stále dopouštíme? Stejně jako teď zachraňujeme deštné pralesy v Jižní Americe, budeme zítra zachraňovat lesy v Mexiku a přirozené porosty na Srí Lance a řešit hladomor v jiných částech světa. A přitom by stačilo jen přemýšlet a nepodléhat vrtkavým trendům, ať ekonomickým nebo politickým. Ne nadarmo se říká všeho s mírou a již naše babičky nás učily, že nic se nesmí přehánět v jídle ani v přírodě.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovna Starr. Nový hráč na regionálním trhu


Pokud budeme pěstovat víc konopí než řepky, budeme mít nejen méně oleje na smažení i do nafty, ale budeme mít méně i jiných plodin: obilovin, luskovin, okopanin.  Zvýšením podílu jedné plodiny nám přirozeně ubudou plodiny ostatní; jak už jsem se zmínila, díky osevním postupům. Krátkozrakost a zkratkovitost ve jménu popularity může přinést nám i našim dětem do budoucna velké problémy.

Nemyslím, že by nám zrovna hrozil hladomor, ale čím méně budeme soběstační ve výrobě potravin, tím větší prostředky budeme muset vynakládat na dovoz potravin, a tím se potraviny opět zdraží. A cena potravin je velmi diskutované téma.  Když vezmu v úvahu snížení produkce jen jedné důležité potraviny, sladovnického ječmene, pak si troufám říci, že zdražení piva v důsledku tohoto výpadku by v naší zemi mohlo způsobit revoluci, když kvůli ceně másla jsme skoro stávkovali.


Mohlo by vás zajímat: Pojištěné škody: Herwart byl 2. nejničivější vichřicí v ČR


A jak bychom dopadli se snížením produkce dalších plodin?  Každá rostlina, kterou v naší zemi pěstujeme, tu má nezastupitelné místo. Zemědělství je závislé na přírodních podmínkách a podléhá přirozenému běhu přírody.  A stejně jako příroda nikam nepospíchá, ani v zemědělství se nedají dělat změny rychle a nekoncepčně.  A když se nějaká hloupá změna udělá, její důsledky na nás dopadnou, ne hned, ale bez výjimek a naprosto spolehlivě.

Pokud náš nový parlament konečně zlegalizuje pěstování konopí, budu jedna z těch, co si ho vysadí na zahradě a bude z něj dělat masti a lektvary, ale jsem zásadně proti zásahům do naší přírody. Uvědomělé a lety odzkoušené zemědělství je součástí půvabné české krajiny a je dědictvím po našich rozumných předcích. Je na nás, jakou krajinu zanecháme svým dětem.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.

Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění

Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články