Pracovní úrazovost v ČR roste. Loni lidé strávili na neschopence 2,4 milionů dnů


			Pracovní úrazovost v ČR roste. Loni lidé strávili na neschopence 2,4 milionů dnů
16.7.2015 Téma

V roce 2014 v ČR přibylo úrazů, které si vyžádaly pracovní neschopnost. Největší procento se jich stalo ve zpracovatelském průmyslu. K největšímu počtu smrtelných úrazů došlo ve stavebnictví.

 

Firmy šetří na ochranných pracovních pomůckách pro zaměstnance

Podle nejnovějších statistik Státního úřadu inspekce práce (SUIP), firmy šetří na ochranných pomůckách. „Za mnohými pracovními úrazy stojí ekonomický tlak. Firmy se snaží snižovat náklady, šetří na osobních ochranných pomůckách nebo je nepořizují vůbec. Například u výkopů chybí pomůcky, které zabraňují sesuvu půdy, kolem výškových staveb firmy pokaždé nestaví kvalitní, pevné lešení. Na vině jsou však i lehkomyslní zaměstnanci, protože hlavní příčinou vážných úrazů je nesprávně odhadnutá míra rizika. V konečném důsledku se podceňování bezpečnosti práce nevyplatí ani firmám, ani zaměstnancům,“ říká Jan Benda ze společnosti Bureau Veritas, která se zabývá inspekcemi v oblasti bezpečnosti práce.

Stupid-Ideas

Bez prevence ani ránu. Vážné úrazy zvyšují firmám náklady

Narušení plynulého pracovního procesu, zvýšené náklady a hromadu administrativy navíc. To vše může způsobit pracovní úraz. „Celkový finanční dopad v sobě zahrnuje zvýšení pojistného, výrobní ztráty, ztráty zákazníků nebo dokonce ztrátu reputace. Opatření ke snížení rizik může naopak vést ke zvýšení produktivity. Například použití světelných bariér k ochraně přístupových zón strojů usnadňuje proces vkládání a vyjímání předmětů. Zónování oddělovacích zařízení zase umožňuje vypnout určitou část stroje pro účely údržby a nechat ostatní části stroje v chodu,“ uzavírá Antonín Zajíček ze společnosti Schneider Electric, který se zabývá bezpečností strojů.

darwin1

Statistika

Podle SUIP bylo v roce 2014 v ČR zaznamenáno 45 058 pracovních úrazů s pracovní neschopností, z toho 1 412 končilo hospitalizací v nemocnici po dobu delšé pěti dnů. Oproti roku 2013 je to nárůst o 950 případů. Lidé strávili na neschopence celkem 2,4 miliony kalendářních dnů, což je téměř o šedesát tisíc dní více než v předloňském roce.

V roce 2014 bylo Státním úřadem inspekce práce registrováno celkem 106 smrtelných pracovních úrazů. Nejčastějším zdrojem (48) byla pozemní vozidla a ostatní dopravní prostředky, převážně dopravní nehody. Druhým největším zdrojem byly budovy, konstrukce, povrchy – 20 smrtelných pracovních úrazů – jednalo se hlavně o pády z výšky a do hlubiny.

Pracovni_urazy

Zdroj: SUIP, cfoworld.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články