Provoz domácnosti není bez rizika. Pojištění odpovědnosti vám kryje záda


			Provoz domácnosti není bez rizika. Pojištění odpovědnosti vám kryje záda
10.2.2015 Spektrum

Každý občan odpovídá za následky své neopatrnosti a svých chyb, a ze zákona je pak povinen poškozenému způsobené škody nahradit. Před finančními dopady se může chránit pojištěním odpovědnosti v občanském životě. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) vznikají odpovědnostní škody nejčastěji v každodenním provozu domácnosti a jejich výše se pohybuje v rozsahu 5–50 tisíc Kč. Přesto má pojištění sjednané jen necelá třetina obyvatel České republiky. Také si myslíte, že ho nepotřebujete?

Voda přetékající z umyvadla nebo vany, nefunkční hadice u pračky nebo myčky na nádobí, propálené čalounění nebo koberec na návštěvě, stejně jako nechtěné rozbití starožitné vázy, to je pouze drobný výčet případů, kdy jste povinni nahradit způsobenou škodu a kdy se vyplatí mít sjednané pojištění odpovědnosti v občanském životě. Jen za uplynulý rok se objem škod spojených s tímto druhem pojištění vyšplhal téměř k 300 milionům korun. „Průzkum veřejnosti ukázal, že oblast škod vznikajících v domácnosti Češi podceňují. Zatímco možnost, že způsobím škodu v rámci svých volnočasových aktivit, připouští 68 % dotazovaných, domácích škod se obává pouze 35 % respondentů,“ uvádí manažerka komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová a upřesňuje: „Podle pojišťoven jsou ale právě škody v domácnosti nejčetnější“.

Vytopení sousedů je evergreen

Mezi nejklasičtější události, na které se pojištění odpovědnosti vztahuje, patří vytopení. Vytopení vlastního nebo sousedního bytu zažilo mnoho Českých domácností. Obvykle se škody na majetku v těchto případech pohybují kolem 4 500 korun. Jde především o poškozenou výmalbu, zničené lustry, koberce či podlahy. Někomu tato částka může připadat zanedbatelná. Ale co když voda uniká nepozorovaně a dlouho? Co když jsou sousedi na dovolené a potopu v obýváku odhalí až po několika dnech? A co když měli v bytě něco opravdu cenného?

Škody na majetku mohou být astronomické

Své by o tom mohla vyprávět majitelka pračky, které prasklá zpuchřelá přívodní hadice dokázala během několika hodin vytopit dvě nižší patra. Náhradu škody na majetku si tehdy nárokovaly hned dvě domácnosti. Kromě výmalby, dřevěné podlahy a koberce voda znehodnotila také nové domácí kino s televizí a obraz – cenný originál, ke kterému majitelé doložili certifikát pravosti díla. Celková škoda, kterou poškození nárokovali, se vyšplhala na 383 000 korun. Pojištění odpovědnosti se v tomto případě více než vyplatilo.

„Z průzkumu vyplývá, že škody, se kterými se dotazovaní setkali, tvořily z 84 % škody na majetku,“ doplnila Marcela Kotyrová z ČAP. Pojištění odpovědnosti přitom poskytuje komplexní pojistnou ochranu před následky naší neopatrnosti, nešikovnosti nebo dalších okolností, za které nám vznikne povinnost nahradit způsobenou škodu. Vztahuje se i na škody, které způsobí ostatní členové rodiny žijící ve společné domácnosti včetně domácích mazlíčků. Je možné ho sjednat připojištěním k pojištění domácnosti, samostatně, v ojedinělých případech ho některé pojišťovny nabízejí i jako připojištění k životnímu pojištění.

Únor měsíc pojištění

Česká asociace pojišťoven (ČAP) spouští v pořadí už osmé pokračování informační kampaně Únor měsíc pojištění. Letošní ročník se zaměřuje na pojištění odpovědnosti v občanském životě. Stejně jako v předešlých letech doprovází kampaň unikátní průzkum veřejnosti, který mimo jiné ukazuje, kolik procent Čechů má odpovědnost pojištěnou nebo jaké jsou nejčastější případy využití produktu. Jednotlivá zjištění z průzkumu veřejnosti budou v průběhu měsíce února zveřejňovány na webovém portálu www.jaksepojstit.cz pod záložkou průzkumy.

Česká asociace pojišťoven

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články