Rychlý růst platů. Pojišťovnictví ve žlutém trikotu


			Rychlý růst platů. Pojišťovnictví ve žlutém trikotu
22.6.2017 Téma

Mzdy i platy v Česku v současné době rychle rostou. Průměrná mzda se podle Českého statistického úřadu zvýšila v 1. čtvrtletí 2017 meziročně o 5,3 %, a to na 27 889 Kč. Důvodů je hned několik. Víte, ve kterých oborech dostali zaměstnanci přidáno nejvíce?

Podle údajů portálu Platy.cz rostly nejvíce mzdy v pojišťovnictví (o 11,9 %) a ve službách (o 10,1 %). Přidáno dostali i lidé ve státní správě, zde platy narostly o 8,6 %. Dále následují obory jako telekomunikace, obchod, bezpečnost a ochrana. Oproti loňsku ale mírně klesly mzdy ve vrcholových manažerských pozicích – a to o 1 %. Zde je ale nutné zdůraznit, že na Platy.cz se jedná o celkovou hrubou mzdu včetně odměn.

tabulka,platy

Důvody, které vedly k výraznému růstu mezd a platů je několik: asi nejpodstatnější je nedostatek volných pracovníků, který nutí firmy přidávat, ale svou roli sehrál i růst platů státních zaměstnanců a zvýšení minimální mzdy. Navýšení mezd je nejvýraznější v oborech, kde je nedostatek lidí nejpalčivější. 

„Mzdy v současné době rostou i v oborech, kde se dlouhodobě držely na poměrně nízké úrovni,“ konstatuje Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz, pod který značka Platy.cz v ČR spadá, a pokračuje:„Například v posledním půlroce rychle vyrostly mzdy lidem pracujícím v oblasti ubytování, stravování a pohostinství. To bylo způsobeno mimo jiné zvýšením minimální mzdy, projevilo se zřejmě i zavedení EET."


Mohlo by vás zajímat: Tragický požár londýnského věžáku: Co na to pojistitel?


Mzdy téměř jistě porostou i nadále. Důvodem je zejména to, že zaměstnanci chybějí prakticky ve všech oborech a jejich nedostatek v současné době vedení mnoha společností považuje za největší nebezpečí pro své podnikání. 

„Samotný růst mezd ale pro udržení nejžádanějších a vysoce kvalifikovaných zaměstnanců přestává stačit,“ říká dále Zuzana Lincová. „Bitva o lidi probíhá v plné síle. Společnosti investují do nefinančních benefitů, lepšího pracovního prostředí, nabízejí možnosti netradičních úvazků, práce z domova. Také vymýšlejí programy pro zaměstnávání těch, o které ještě nedávno pracovní trh příliš nestál – lidí v důchodovém věku, matek s malými dětmi, pracovníků, kterým musejí zajistit kvalifikaci.“

Zdroj: Platy.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články