Sport a pojištění. Nezbytné spojení


			Sport a pojištění. Nezbytné spojení
18.5.2017 Téma

Sport a pojištění jsou spojené nádoby. Málokdo si dnes dovolí provozovat vrcholový sport bez řádně sjednané pojistné smlouvy. Jak už jsme například zmiňovali v předchozím článku, když David Pastrňák oznámil, že přijede hrát na hokejové mistrovství světa, byla to pro českou reprezentaci více než vítaná posila. Zároveň se ale objevil problém s jeho pojištěním.

Nakonec český hokejový svaz a hráčův agent našli kompromis a uzavřeli pojištění na „virtuální“ kontrakt, konkrétně na pravděpodobnou čistou mzdu, kterou by mohl v NHL v příštích letech pobírat. Podle odhadů by mohlo jít celkem až o částku 25 milionů dolarů. Za pojistku tak měl svaz vydat méně než sto tisíc dolarů. Spory o placení pojištění však stojí částečně i za komplikovanými vyjednáními o účasti hráčů NHL na nadcházející zimní olympiádě v Jižní Koreji. 


Mohlo by vás zajímat: MS v hokeji se blíží: Hvězdný Pastrňák má unikátní pojištění


Od roku 1998 hradil cestovní náklady a pojištění hráčů Mezinárodní olympijský výbor (MOV) – například na posledních hrách v Soči to bylo okolo 14 milionů dolarů. MOV do budoucna ale tuto praxi odmítl. V uplynulých měsících hledala nový způsob financování Mezinárodní hokejová federace (IIHF), kluby NHL i hráčská asociace – k placení se ale dlouho nikdo neměl. Když nakonec IIHF nabídla, že náklady na cestování a pojištění uhradí až do výše 20 milionů dolarů, jednání už byla tak zadrhnutá, že vedení NHL se stejně rozhodlo hráče neuvolnit. Nutno dodat, že za tím je i nechuť přerušovat na dobu olympiády sezonu NHL. 

Sport a pojištění jdou ruku v ruce i při jiných vrcholových akcích. MOV si nechal například pojistit londýnskou letní olympiádu v roce 2012 částkou dosahující v přepočtu 322 milionů korun, aby v případě zrušení her kompenzoval výpadek příjmů z prodeje vysílacích práv. V případě, že by ke zrušení olympiády skutečně došlo, měly pojišťovny olympijskému výboru vyplatit v přepočtu až 19 miliard korun. Podobně se proti zrušení her, ať už z důvodu přírodních katastrof nebo terorizmu, pojišťovali na miliardové částky pořadatelé olympiád v Soči nebo Riu. „V případech, že pojistné krytí dosahuje takto obřích částek, se odpovědnost za jeho vyplacení rozděluje mezi více pojišťoven, protože žádná ze společností nechce riskovat možný bankrot, kdyby náklady nesla sama,“ říká k tomu Dušan Šídlo. 


Mohlo by vás zajímat: Kybernetických útoků přibývá. Pouze technické zabezpečení nestačí


A pojišťovat se nemusejí jen pořadatelé největších sportovních akcí sezony, ale i majitelé vstupenek. „Na českém trhu je pojištění vstupenek dostupné již přes osm let. Vztahuje se na sportovní či kulturní akce. V případě, že se majitel vstupenky nemůže akce z důvodů uvedených v pojistné smlouvě zúčastnit, pojišťovna mu vyplatí plnou cenu lístku. Službu nabízí Evropská pojišťovna a je možné sjednat si ji prostřednictvím prodejců vstupenek – Ticketstream, TicketPortal či Eventim. Cena pojištění se odvíjí od hodnoty zakoupené vstupenky, ale pohybuje se většinou v řádech desetikorun. Zařídit si toto pojištění se vyplatí především při koupi lístku na akci, která se koná s delší časovým odstupem,“ pokračuje Dušan Šídlo.

Pojišťovna vyplácí plnou cenu vstupenky, a to až do výše 50 tisíc korun, pokud se akce majitel lístku nezúčastní například kvůli vážnému zranění sebe nebo někoho z blízkých, úmrtí v rodině, poškození bydliště těsně před konáním akce, přestěhování za novou prací do více než 100 kilometrů od místa konání akce či kvůli zdravotním komplikacím při těhotenství. Důvodem může být i to, že se akce nezúčastní kvůli výše uvedeným potížím známí, se kterými majitel lístků vstupenky společně koupil. 


Mohlo by vás zajímat: Pojištění mrtvice? Zajímejte se hlavně o definici onemocnění


Aby pojišťovna ověřila, že má majitel na náhradu nárok, potřebuje například lékařské potvrzení o zdravotní indispozici či úřední záznam o poškození bytu a tak dále. Pojištěnec musí také dodat nepoužitý originál vstupenky.  Lístky lze pojistit do druhého dne od jejich zakoupení. „Pojištění se logicky vztahuje jen na původní cenu vstupenky. Pokud by si někdo koupil lístek od překupníka za několikanásobnou cenu, u pojišťovny už nepochodí,“ uzavírá Dušan Šídlo.

Dušan Šídlo

Pojistný analytik společnosti Broker Trust

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články