Zákony přehledně, zdarma a pro každého, rozhodla vláda


			Zákony přehledně, zdarma a pro každého, rozhodla vláda
2.11.2015 Téma

Vláda schválila vytvoření volně přístupné databáze českých zákonů a mezinárodních úmluv, ke které bude mít každý občan ČR přístup zdarma.

 


Jak se říká, neznalost neomlouvá. Jak však máme dodržovat veškeré zákony, ustanovení, paragrafy, nová znění, když legislativa se ve všech oborech mění rychlostí blesku a zákony, které jsme si knižně zakoupili před dvěma lety, již nejsou aktuální? To, že v současnosti nejsou občanům k dispozici zdarma plná znění zákonů, které mají dodržovat, by se dalo považovat za paradox. To by se však mělo změnit.


Vláda schválila návrh zákona, který by měl zajistit zveřejňování zákonů, právních předpisů a mezinárodních smluv v elektronické formě. Vše by mělo být dostupné skrze volně přístupnou internetovou databázi. Zákon by měl platit od roku 2019 a má umožnit přehledné zveřejnění všech platných zákonů v aktuálních verzích a také dalších předpisů a mezinárodních smluv, kterými se musíme řídit.


V současnosti je možné si zákony zakoupit v tištěné podobě, případně je za poplatek stáhnout od soukromých komerčních subjektů na internetu. Zde však není garantována aktuálnost dokumentů. Nemluvě o nedostatečné přehlednosti v současných systémech.


Pořádek by v tom měl podle čerstvého zákona udělat stát a vytvořit centrální, přehlednou správu zákonů na internetu. Na tento projekt, který by měl stát 527 milionů korun, dostane Česká republika dotaci z Evropské unie ve výši 434 milionů. Celý systém by měl být připraven k použití v roce 2018. Informaci zveř

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články