Boj proti pojistným podvodům vyžaduje ty nejnovější technologie


			Boj proti pojistným podvodům vyžaduje ty nejnovější technologie
11.12.2012 Zahraničí

Není žádným tajemstvím, že pojistné podvody představují i nadále velký problém pro pojišťovnictví. Podvody přijdou neživotní pojišťovny a klienty na částku, která je v současné době odhadována v USA na částku 40 miliard dolarů ročně (dle americké vyšetřovací služby FBI).

Pohledávky, které se vykazují ve zprávách the National Insurance Crime Bureau (NICB) jako sporné, vzrostly v prvním pololetí roku 2012 ve srovnání se stejným obdobím v roce 2011 o neslýchaných 20 %.

Pojistný podvod je navíc vysoce adaptivní, reaguje na vnější podněty a vyvíjí se v průběhu času. Historicky se podvody přesunuly z převažujících krádeží vozidel a žhářství až k fingovaným úrazům. Takové případy jsou notoricky složitější, protože jejich součástí jsou tajné dohody mezi lékaři a právníky a navíc jde o mnohem vyšší peněžní částky. Právě tyto nemalé sumy přitahují pozornost kruhů, jejichž součástí jsou i zdravotníci a kriminální gangy.

Je nezbytné, aby se pojišťovny této situaci přizpůsobily rychleji než podvodníci tím, že myšlenka na podvod se stane nedílnou součástí každého bodu pojišťovací operace. Mezi klíčové prvky této strategie patří:

• Identifikace možných problémů při upisování, nejlépe již v době podání žádosti o pojistnou smlouvu.
• Používání nejmodernější nástrojů a techniky pro detekci podezřelých tvrzení.

• Sledování nových, nastupujících technologií, i těch, které se  používají v jiných oborech. Mnohdy je možné začít je úspěšně využívat i v pojišťovnictví.

Na využití čeká tzv. nová generace detekčních systémů, jejichž součástí bude rozsáhlé využívání dat, včetně těch ze sociálních sítí, využití hlasové analýzy, údajů GPS a dat z mobilních telefonů. Týmy, které bojují proti pojistným podvodům, budou tím úspěšnější, čím více budou využívat nejnovější dostupné technologie.

propertycasualty360

Zdroj: propertycasualty360

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS