Chorvatsko: Hrubé pojistné 27 pojišťoven vzrostlo o 0,4%


			Chorvatsko: Hrubé pojistné 27 pojišťoven vzrostlo o 0,4%
1.7.2013 Zahraničí

Hrubé pojistné, které přijalo 27 pojišťoven v Chorvatsku, činilo v prvních pěti měsících roku 2013 celkem 4,12 miliard HRK. Představuje to meziroční růst o 0,4 procenta. Uvedl to Croatian Insurance Office (chorvatský orgán dohledu).
Chorvatsko se právě dnešním dnem stalo dalším členem EU. O členství v EU požádalo Chorvatsko v roce 2003, Evropská komise doporučila zemi za oficiálního kandidáta o rok později. Přístupové rozhovory byly zahájeny v říjnu 2005.

Přístupová jednání nejvíce komplikovaly hraniční spory se sousedním Slovinskem, které je členem EU od roku 2004. V roce 2009 došlo mezi oběma zeměmi k dohodě, že jejich vzájemný spor už nebude překážkou chorvatského členství v EU a že vše vyřeší mezinárodní arbitráž. To schválilo v červnu 2010 těsným výsledkem (51,5 % pro) i slovinské referendum.

Chorvatsko uzavřelo přístupová jednání na konci června 2011 a jeho vstup do Unie byl schválen Evropským parlamentem. V prosinci 2011 během summitu EU v Bruselu byla slavnostně podepsána přístupová smlouva.

Následně se v Chorvatsku konalo referendum,  ve kterém se 66 procent hlasujících vyjádřilo pro vstup do EU. Zájem o hlasování byl však malý, zúčastnilo se ho pouhých 44 procent voličů. Přístupovou smlouvu následně schválily jednotlivé země EU.

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články