Čína: Velký trh, nesnadné podnikání


			Čína: Velký trh, nesnadné podnikání
15.7.2011 Zahraničí

Čína je pojistný trh, který překypuje protiklady. Je obrovský, je neproniknutelný, rostoucí překotným tempem. Hustota pojištění je malá, střední třída roste a zahraniční pojišťovny jsou v Číně jen nedostatečně zastoupeny.

To všechno je Čína … a ještě mnoho dalšího.

Regulační břemena jsou obrovská. Země je citlivá na cizí dopravce, pohybující se na domácí půdě, stejně jako na západní standardy a v zemi se toleruje poměrně vysoká míra korupce.

To je příležitost stejně jako riziko nejlidnatější země a nejlukrativnějšího trhu na světě ... tedy teoreticky.

Čísla, týkající se Číny, jsou na jedné straně ohromně velká a na druhé zase velmi malá.

Objem pojistného v neživotním pojištění v roce 2010 dosáhl 72 miliard dolarů, což představuje nárůst o 27,5 procenta oproti roku 2009. Dokazují to nejnovější údaje, zveřejněné Swiss Re. Objem životního pojištění dosáhl v loňském roce 143 miliard dolarů, což představuje nárůst o 25,6 procenta oproti roku 2009, uvádí Swiss Re ve zprávě, kterou zveřejnili minulý týden.

Celkový objem pojistného v Číně se vyšplhal na 215 miliard dolarů, což představuje růst o 26,2 procenta.

Bude Čína brzy světovou dvojkou? 

V loňském roce se Čína zařadila na šesté místo v celkovém objemu pojistného za Spojené státy, Japonsko, Spojené království, Francii a Německo. Analytici neočekávají, že na tomto místě Čína zůstane dlouho.

"Čína se pravděpodobně stane druhým největším pojišťovacím trhem během deseti let," shodli se Daniel Staib, Thomas Holzheu a Clarence Wong, autoři analýzy Svět pojištění v roce 2010.

V souladu s růstem čínské střední třídy která disponuje příjmy, umožňujícími nákup Buickse a Toyoty, a v souladu s předpovědí výrobců letadel se mluví o tom, že Čína zůstane rostoucím trhem pro příštích 10 nebo 15 let.

Neživotní pojištění v Číně nabízejí pojišťovny Allianz, AXA, AIG, Chubb, Groupama, Liberty Mutual, Mitsui Sumitomo, Sun Alliance, Tokio Marine a Curych.


Sice stagnující, nicméně...

Podíl zahraničních pojišťoven na čínském trhu je jen 1 procento a podle výsledků výzkumu jejich podíl nevzroste dříve než po roce 2013.

Podíl životních pojišťoven k tomuto datu se odhaduje na 5 %. V letošním roce to však bude okolo 10 procent, tvrdí to alespoň výzkum PricewaterhouseCoopers, provedený v roce 2008.

Swiss Re

 

Zdroj: Swiss Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články