Co tě nepálí, nehas aneb Regulovat provize u průmyslového pojištění?


			Co tě nepálí, nehas aneb Regulovat provize u průmyslového pojištění?
6.9.2012 Zahraničí

Němečtí pojišťovací makléři a jejich zákazníci si nemyslí, že Evropská komise nebo národní regulační orgány by měly pokračovat s přípravou na to, jak zreformovat způsob, kterým jsou zprostředkovatelé placeni. Současná praxe na trhu průmyslového pojištění dobře funguje. Samozřejmě že makléři by chtěli být placeni lépe. Na to je jediná odpověď: Co tě nepálí, nehas.

Zdá se, že přední němečtí pojišťovací manažeři, které oslovil odborný web Commercial Risk Europe, si nedělají velké starosti s tím, že makléři berou poplatky současně od nich i od pojišťoven. Funguje to tak dlouho, že tyto platby se vlastně staly v průběhu času transparentní.

Jeden z vedoucích německých pojistitelů se však odhodlal k přiznání, že existuje mnoho příkladů z řad makléřů, kteří poté, když jsou o to požádáni, nedokážou přesně definovat, z jakých položek se platby za jejich služby skládají.

Všeobecný názor je, že komunita rizikových a pojišťovacích manažerů společně s velkými německými firmami je dostatečně velká a sofistikovaná, aby se o sebe „postarala sama“, takže nepotřebuje pomoc od regulátorů.

Gregor Köhler, generální ředitel a prezident Pallas Versicherung, konstatoval: "Nemyslím si, že EU by měla zakázat pojišťovnám platit makléře. V této oblasti je už příliš mnoho regulace a nepotřebujeme další. To, co opravdu potřebujeme, je naprostá transparentnost pro klienty."

Hans-Jürgen Allerdissen, výkonný ředitel Deutsche Verkehrs-Assekuranz-Vermittlungs, sekce pojištění společnosti Deutsche Bahn, souhlasí s Köhlerem. Tvrdí, že ani on nemá žádné problémy s EU, jen potřebuje vědět, kolik makléř dostane a chce si být jistý, že nedojde k výplatě žádných tzv. „podmíněných provizí“.

Také Alexander Mahnke, generální ředitel Business Unit Insurance u společnosti Siemens Cross Sector Financial Services souhlasí s tím, že není nutná větší regulace v této oblasti. "Dobrý makléř by měl působit jako konzultant: nejprve naslouchat společnosti a poté jim říci, co všechno potřebují."

Ve fungujícím systému by tento přístup prostřednictvím konzultací měl být více transparentní, dodal.

Makléři samotní odmítají větší regulaci a tvrdí, že trh směřuje k přirozeně placenému poradenství a jakékoliv problémy mezi makléři, zákazníky a pojišťovnami lze vyřešit rozumným způsobem bez vnějších zásahů.

Commercial Risk Europe

Zdroj: Commercial Risk Europe

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS