Coface: Až 70% firem v Asii vloni čelilo platbám po době splatnosti


			Coface: Až 70% firem v Asii vloni čelilo platbám po době splatnosti
4.5.2015 Zahraničí

Každoroční pravidelný průzkum společnosti Coface mezi 2 695 firmami v 8 ekonomikách asiisko-tichomořského regionu ukázal, že až 70% dotázaných firem mělo v loňském roce zkušenosti s platbami po době splatnosti. „Jde o nejvyšší úroveň za poslední tři roky.“ Konstatuje nadnárodní společnost Coface, jeden ze světových leaderů managementu kreditního rizika.

Jak dále vyplývá z průzkumu, víc jak třetina, přesněji 37% respondentů uvedlo, že objem opožděných plateb se v roce 2014 zvýšil. V porovnání s loňským rokem si to myslí o 2% respondentů více. Firmy v Číně, Indii, Honkongu a Thajsku pocítily toto zhoršení nejvýrazněji.

Austrálie, Japonsko, Singapur a Taiwan: zlepšení platební schopnosti

Ačkoli se situace s pohledávkami po době splatnosti v regiónu celkově zhoršila, výrazné zlepšení ve všech ukazatelích je vidět v případě Austrálie (výskyt plateb po době splatnosti, délka průměrné splatnosti a potencionální problémy s likviditou v souvislosti s překročením mimořádně dlouhé splatnosti pohledávek, tedy více jak 180 dní).

V případě Tchaj-wanu a Singapuru se loni taktéž situace se splatností pohledávek zlepšila a to, i pokud jde o délku průměrné doby splatnosti i co se týče objemu pohledávek s mimořádně dlouhou splatností. Mluvíme-li o Japonsku, tak ačkoli společnosti hlásily víc pohledávek po době splatnosti a i nárůst této lhůty a objem pohledávek s mimořádně dlouhou splatnosti stoupl, je situace v Japonsku nejlepší z okolních regionů.

„Zatímco se platební morálka firem v Austrálii zlepšuje, ekonomika stále čelí některým těžkostem. Například export už znatelně pociťuje menší dynamiku čínské ekonomiky, potřeba, je víc podpořit domácí poptávku v regionu“, konstatuje Rocky Tung, ekonom Coface pro asijsko-tichomořskou oblast.

Čína, Hongkong, Indie a Thajsko: další výzvy pro firmy

 

V Hongkongu se stalo už běžným, že firmy platí pohledávky po době splatnosti, prodlužuje se tak i lhůta splatnosti pokud jde o dny. Cenově velmi drahé nemovitosti a tlak na maloobchodní sektor (vyplývající z méně dynamického růstu v oblasti cestovního ruchu) může vést v budoucnosti k těžkostem pro ekonomiku.

Síla hongkongského dolaru snižuje pro turisty atraktivitu hlavního města Hongkong. Nedávné kroky pevninské Číny proti tamějšímu obchodu, spolu se zavedením limitů omezit návštěvy rezidentů Shenzhenu v Hongkongu jednou za týden, způsobily, že cestovní ruch spolu s přidruženým průmyslem pocítil ztráty jako první. Následovat však budou i majitelé tamějších obchodů. Podniky v městě už v nejbližším období mohou čelit tomuto nedostatku,“ dodává Rocky Tung.

V Indii nastalo zhoršení v platební schopnosti

I v Indii se už vloni stalo běžnou praxí firem platit po době splatnosti. Coface zaznamenal dokonce meziroční zhoršení situace, dokonce s obrovským nárůstem překročení této lhůty ze strany firem napříč všemi sektory. Nejhorší je situace mezi firmami přímo nebo nepřímo souvisejícím se stavebnictvím.

Podnikatelské prostředí v Thajsku bylo vloni slabé, což ukazuje i počet společností, které musely ukončit svojí činnost. Riziko platební neschopnosti je vysoké. Důvodem je zpomalení hospodářského růstu. Právě politické neshody a následné kroky ovlivnily tempo růstu v první polovině loňského roku a ekonomika tak utrpěla prudký pokles. „V roce 2014 jsme zaznamenali výrazné zhoršení platební morálky, a to nevyjímaje odvětví spojená s výrobou elektronických a elektrických zařízení pro domácnosti. V chemickém, stavebním a ocelářském sektoru,“ konstatuje Coface.

 

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články