Divoká Čína. Šéf pojišťovny Anbang zmizel


			Divoká Čína. Šéf pojišťovny Anbang zmizel
16.6.2017 Zahraničí

Zakladatel čínské pojišťovací skupiny Anbang Insurance Group skončil ve své funkci. Společnost vlastnící například věhlasný newyorský hotel Waldorf Astoria jeho konec vysvětlila poněkud obecně – „osobními důvody“. Podle některých čínských médií a zdrojů byl však miliardář Wu Siao-chuej zadržen kvůli vyšetřování finančních nesrovnalostí.

Zdroj z oficiálních míst britské BBC prozradil, že minulý týden si pro Wua do budovy Anbang přišly policejní složky. Není přitom jasné, kam s nimi následně odešel, ani, kde se miliardář aktuálně nachází. Pokud by úřady Wuovo zadržení potvrdily, byl by to dosud nejmarkantnější krok ve snaze vlády obnovit státní kontrolu nad finančním sektorem, ve kterém se nekontrolovatelně šíří riziková spekulační aktivita a všeobjímající korupce.

V pondělí tuto informaci potvrdil také vlivný čínský finanční časopis Cchaj-ťing, který konkrétně napsal, že Wu byl zadržen policií 8. června a vyslýchán pracovníky regulačního úřadu pro pojišťovnictví. Časopis však tento článek brzy po vydání na webu stáhl. Už v dubnu ten samý magazín zveřejnil zprávu, podle které Anbang ke zvyšování svého kapitálu nelegálně využívá pojistné od klientů. V květnu firmě regulační úřady zakázaly prodávat dva produkty, jež údajně porušují pravidla odvětví.


Mohlo by vás zajímat: Klíčový nález: Ústavní soud vyhověl stížnosti ČKP


Podle některých spekulací by důvodem mohly být i Wuovy obchodní styky se zetěm amerického prezidenta Trumpa Jaredem Kushnerem. Společnost Anbang v posledních letech totiž masivně investovala do realit v USA. Miliardář se s Kushnerem sešel loni v listopadu ve zmíněném hotelu Waldorf Astoria. Schůzka probíhala v období, kdy byl Kushnerův tchán zvolen prezidentem Spojených států, a podle listu The New York Times se na ní probírala dohoda o koupi nemovitostí v USA za stovky milionů dolarů.

Společnost Anbang vznikla v roce 2004 a v počátcích poskytovala pojištění aut a majetku. Během několika let se vyšvihla mezi velké hráče světového byznysu. Anbang má více než 30 000 zaměstnanců, kteří obsluhují asi 35 milionů klientů. Skupina v Číně působí na poli životního pojištění, bankovnictví, správy investic, leasingu a makléřských služeb.

Dynamický růst pojišťovny by nebyl možný bez politických kontaktů. Cestu k nim měl Wuaovi otevřít sňatek s vnučkou Teng Siao-pchinga – architekta reforem, díky nimž se Čína v 80. letech začala otevírat světovému trhu. Podle nedávných informací jsou skutečnými vlastníky společnosti lidé přímo napojeni na vedení komunistické Číny.

Zdroj: ČTK; iDNES.cz; ihned.cz; oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články