Důsledek Brexitu: Pojišťovna QBE míří do Bruselu


			Důsledek Brexitu: Pojišťovna QBE míří do Bruselu
15.6.2017 Zahraničí, Spektrum

Belgie se může těšit ze získání dalšího velkého hráče. Australská pojišťovací skupina QBE založí v Bruselu dceřinou společnost, aby mohla nadále působit na jednotném pojistném trhu EU.

QBE směřuje k tomuto kroku, protože kvůli Brexitu by ztratila, a pravděpodobně i ztratí, možnost využívat princip jediné licence, resp. svobodu usazování a svobodu dočasného poskytování služeb. Předpokládalo se, že z Brexitu bude profitovat zvláště irský Dublin, avšak zatím pojistitele výrazněji nepřitahuje. 

Pojišťovací skupina QBE se sídlem v Sydney patří mezi největší světové pojistitele a zajistitele. Její hrubé předepsané pojistné v roce 2016 činilo 14,3 mld. dolarů. V souvislosti s vystoupením Spojeného království z Evropské unie má QBE eminentní zájem zachovat si všechny výhody, které jí poskytuje jednotný pojistný trh EU.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Když ranní ptáče nedoskáče


Z mnoha možností se nakonec rozhodla pro založení dceřiné společnosti v Bruselu. Svoji roli hrála skutečnost, že je v Belgii již mnoho let obchodně aktivní. Její rozhodnutí bylo ale ovlivněno také tím, že v Belgii sídlí Evropská komise a jiné orgány EU a že Belgie sehrává v EU důležitou politickou roli. Na QBE zapůsobil i vstřícný a konstruktivní přístup belgických orgánů dohledu.

Již koncem března 2017 se pro Brusel rozhodl pojišťovací gigant Lloyd’s of London. Při jeho rozhodování prý byla důležitá blízkost institucí EU, akceptace Bruselu zaměstnanci, kteří tam mají být vysláni, a rovněž vynikající dopravní spojení mezi Bruselem a Londýnem. Lloyd’s of London také vysoce oceňuje kvalitu práce belgického orgánu dohledu.  


Mohlo by vás zajímat: ČNB a Zpráva o finanční stabilitě: Je pojišťovnictví ve formě?


Je nutno dodat, že o pojistitele, kteří se přemísťují či se chtějí přemístit ze Spojeného království, se vede tuhý boj, v němž je poměrně úspěšné Lucembursko. Toto velkovévodství nedávno přilákalo americké pojistitele AIG a FM Global, stejně jako britské pojišťovací domy Hiscox a RSA. Bylo i v užším výběru zmíněných Lloyd’s of London. 

Ve srovnání s tímto vývojem si irská metropole v tomto „migračním“ období nepřipsala žádný významnější přesun. Dublin si dokonce stěžoval Evropské komisi, že Lucembursko ve věci sídla zlákalo AIG za pomoci nekalých prostředků. AIG prý bylo povoleno držet na místě relativně málo kapitálu, přičemž chybějící kapitál by bylo možné nahradit interním zajištěním v rámci koncernu. Určité ulehčení se prý týká i daně z příjmů. Irsku jde asi touto stížností o to, aby ulovilo ještě nějaké větší ryby, které budou odplouvat ze Spojeného království.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články