Grexit by eurozóna měla zvládnout, ale může mít dlouhodobější důsledky.


			Grexit by eurozóna měla zvládnout, ale může mít dlouhodobější důsledky.
7.7.2015 Zahraničí

Rizika plynoucí z případného odchodu Řecka z eurozóny na ekonomiku měnové unie, bude možné zvládnout, mohly by však způsobit dlouhodobější následky, které je dnes těžké odhadnout. Uvedla tento týden ratingová agentura Standard&Poor’s (S&P).

Agentura S&P je přesvědčená, že riziko řeckého opuštění eurozóny, vzrostlo v posledním období na 50 %, po nedávném zamítnutí návrhů věřitelů na řešení krize řeckou vládou a následným ponecháním rozhodnutí na obyvatelích v referendu 6. července.

Podle S&P by vliv Grexitu na ekonomiku ostatních zemí eurozóny měl být do určité míry zvládnutelný. Na druhé straně, by potencionálně mohl negativně ovlivnit kapitálové trhy, což by způsobilo počáteční růst výnosů dluhopisů, hlavně okrajových ekonomik eurozóny, které jsou z tržního hlediska zranitelnější.

Co se týče ratingu ostatních zemí, podle S&P by se případný Grexit neměl okamžitě negativně odrazit v jejich úvěrové důvěryhodnosti. Na to je v současnosti eurozóna finančně zabezpečená.

Jiná by byla situace pro samotné Řecko. S&P je přesvědčená, že případný Grexit by ještě víc zhoršil už tak zoufalou situaci řeckých bank. Důsledky pro zahraniční banky a pojišťovny budou minimální a podle všeho nepovedou ke snížení jejich ratingu, jelikož finanční instituce již omezily přímou expozici vůči Řecku.

Podle analytika S&P Lala Guadagnuola „Celkově je naše agentura přesvědčená, že důsledky Grexitu by se měly dát zvládnout. Na druhé straně však v případě odchodu Řecka z eurozóny, by se dosud zdůrazňovaná neměnnost měnové unie ukázala jako nesprávná, což by podle mě mohlo odstartovat dlouhodobější následky, které se teď dají jen těžko odhadnout.

Z tohoto důvodu jsme přesvědčení, že se Grexit může stát mimořádnou událostí, u které nemůžeme vyloučit ani scénář, jenž by v otázce politické soudržnosti vedl k dlouhodobějším škodám.“ Dodal Guadagnuolo. To by podle něj mohlo následně vést k opětovné finanční fragmentaci v EU s negativními důsledky na důvěryhodnost ekonomik v rámci zemí Evropy, i mimo ně.

Zdroj: oPoistení.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS