LITVA: Letos pojistný trh poroste zhruba o 5-6 %


			LITVA: Letos pojistný trh poroste zhruba o 5-6 %
15.2.2013 Zahraničí

Po poklesu v prvních čtvrtletích roku 2012 litevský sektor životního pojištění nabral na obrátkách a zaznamenal meziroční nárůst o 2,5 %. V loňském roce celý pojistný trh vzrostl o 5,2 %. Informovala o tom centrální banka v Litvě. "Ke konci roku se trh s životním pojištěním obvykle stává aktivnější. Také v roce 2012 se tento trend více než osvědčil. Objem předepsaného pojistného, který v loňském prosinci dosáhl 94,9 miliónů LTL, byl nejvyšší v historii životního pojištění" uvedl náměstek ředitele dohledu nad pojišťovnami a bankami v Litvě Mindaugas Salcius.

Celý pojistný trh vzrostl v loňském roce o 5,2 % na 518 milionů eur (1,8 miliard LTL). K růstu přispěl nejen sprint v životním pojištění na konci roku, ale i postupný růst neživotního pojištění v průběhu roku. To vzrostlo o 6,6 % -  na 352 milionů eur, uzavřeno bylo téměř 5 milionů smluv, což je o 3,7 % více než v roce 2011.

V oblasti neživotního pojištění  je stále nejvýznamnější povinné ručení a havarijní pojištění, tam pojistné vzrostlo o 9 % na 123 milionů eur,  respektive o 11,9 % - na 83 mil. eur. V roce 2012 bylo klientům vyplaceno za škody v neživotním pojištění 202 miliónů eur, to je o 6,2 % méně než v roce 2011, kdy byly rekordně vysoké náhrady vyplacené za pojištění úrody.

Výše pojistných náhrad vyplacených v rámci smluv životního pojištění v loňském roce vzrostla o 15,7 % na 113 milionů eur. Pojistné náhrady, které se významně zvýšily během posledních dvou let, vzrostly z důvodu částek vyplacených těm, kteří se dožili ukončení smlouvy.

"Očekáváme, že letos celý pojistný trh poroste zhruba o 5-6 %, objem neživotního pojištění trhu zřejmě poroste rychleji - do 7 %, zatímco růst na trhu životního pojištění poněkud zpomalí na 3 %, "odhaduje M. Salcius.

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS