Lotyši nejméně z pobalstských zemí využívají pojištovací služby

3.10.2012 Zahraničí

"V průměru 80 % populace v pobaltských zemích využívá různých pojišťovacích služeb, zatímco Lotyši využívají těchto služeb nejméně – jen 76 % populace. Pro srovnání: v případě Litvy je to 85 % a u Estonska dokonce 84 %", uvedla Jelena Alfejeva, vicepresidentka lotyšského sdružení pojistitelů na letošním Finančním fóru v Jaltě.

Pobaltské země předstihly ještě před tím, než udeřila globální krize, ostatní evropské země ( byli také nazýváni "pobaltští tygři"). Ale v roce 2008, v roce, kdy krize zasáhla všechny země, se situace stala pro pojišťovnictví v pobaltských zemích kritickou. Výsledek: globální finanční krize spolu s dalšími místními ekonomickými problémy měly negativní dopad na rozvoj pojišťovnictví.

Podle Jelena Alfejevy finanční krize ovlivnila různým způsobem celý pojistný trh v pobaltských zemích a jeho segmentech.

V roce 2010 obsadila vedoucí pozici Litva – předepsané pojistné dosáhlo 449 miliónů eur (životní pojištění 35 % a neživotní 65 %), následuje Estonsko s objemem 425 miliónů eur (životní 43 % a neživotní 57 %). Naopak poslední místo obsadilo Lotyšsko s 323 milióny eur (životní 19 % a neživotní 81 %).

"Analýza hustoty pojištění v pobaltských zemích za rok 2010 potvrdila, že Estonsko ji má nejvyšší - 317 eur na obyvatele. V Litvě a Lotyšsku je tento index 139 eur na obyvatele, resp. 114 eur na obyvatele," dodal Jelena Alfejeva .

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS