Maďarsko: Poprvé po dlouhé době vzestupný trend


			Maďarsko: Poprvé po dlouhé době vzestupný trend
29.10.2013 Zahraničí

Poprvé po dlouhé době maďarský trh zaznamenal pozitivní tempo růstu: vykázal 4,72 % růst hrubého předepsaného pojistného, a to i přes 1,9% zvýšení spotřebitelských cen. Nicméně, podle posledního prohlášení asociace maďarských pojišťoven (the Insurers Association - MABISZ ), je tento růst poměrně křehký a jeho hlavním zdrojem je zvýšení prodeje jednorázového životního pojištění. Životní pojištění představuje 54% podíl objemu hrubého předepsaného pojistného (784,4 miliónu eur). Neživotní pojištění dosáhlo objemu 667,4 mil. eur, což je pokles o 0,8 % ve srovnání s 1H2012 .

Přetrvávající negativní trend segmentu neživotního pojištění je v prvé řadě důsledkem pokračujícího propadu segmentu autopojištění: havarijní pojištění se snížilo o 12,3 % , zatímco povinné ručení meziročně kleslo o 2 %. Podle MABISZ jsou tyto výsledky  součástí dlouhodobého trendu částečně spojeného s dramatickým poklesem prodeje nových vozů. V jeho důsledku byly ovlivněny příjmy pojistného v celkovém segmentu neživotního pojištění z 53 % na 40 %.

10% nárůst pojistného na straně životního pojištění je především důsledkem rostoucí poptávky po jednorázových produktech. Je zajímavé pozorovat tento trend , zaměřující se na produkty inevstičního životního pojištění, které jsou obvykle považovány za růstový impuls segmentu životního pojištění . Podle MABISZ vysvětlení tohoto trendu spočívá v zájmu o alternativní formy investic. Pro stabilitu trhu to ale není moc dobrá zpráva, neboť takové krátkodobé produkty lze snadno vypovědět.
Pokud jde o ziskovost, maďarské pojišťovny skončily 1H2013 s konsolidovaným čistým ziskem ve výši 48,6 milionu eur.

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články