Náklady na vyzvednutí Costa Concordia mohou překročit 2 miliardy dolarů.


			Náklady na vyzvednutí Costa Concordia mohou překročit 2 miliardy dolarů.
7.1.2014 Zahraničí

Odborníci předpokládají , že škody z katastrofy Costa Concordia mohou překročit hranici 2 miliard dolarů.

Pojišťovny, mezi kterými je i Lloyd’s, již vyplatily více než jednu milardu dolarů, to však zdaleka není konečná částka. Předpokládá se, že komplikovaný projekt odstranění 114 500 tun těžkého vraku bude trvat ještě několik měsíců. Kromě pojištění samotného trupu jde také o nároky na další finanční odškodnění.

"Do nákladů na odstranění vraku se promítá především to, že loď stroskotala v ekologicky velmi citlivé oblasti. V tomto okamžiku se náklady vyšplhaly na 1.6 miliardy dolarů a to nemusí být konečná částka. Bude to největší škoda způsobená ztroskotáním lodi v historii.

Námořní lodě jsou stále větší a větší, a pojišťovny tedy musí v zít v úvahu i potencionálně vyšší náklady pro případ totální havárie, kdy bude vyžadováno odstranění vraku ." komentuje situaci Carsten Scheffel, generální ředitel společnosti Allianz Global Corporate & Speciality

Podle odborníků neexistuje v současné době záchranná technika pro velké kontejnerové lodě a tankery. Náklady na ní jsou vysoké a vlastnit ji je pro záchranářské společnosti příliš drahé.

Michael Kingston, z právnické firmy DWF Fishburns, říká:

"Pojistitelé nemohou dále nést tak vysokou míru odpovědnosti. Převážná část z toho, co jíme a kupujeme, automobily, stavební materiály, ovoce, čaj a káva, je přepravována po moři na velkých dopravních lodích.

A důsledky ztroskotání velké dopravní loďě s 18.500 kontejnery na palubě v Lamanšském průlivu by byly obrovské."

Příklad Concordie poprvé ukazuje, jak vysoko se mohou náklady na odstranění vraku velké lodi vyšplhat. Pojišťovny a námořní přepravní společnosti se budou muset do budoucna na podobné případy připravit.

The Independent

Zdroj: The Independent

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články