Největší rumunská pojišťovna ASTRA Asigurari je pod nucenou správou


			Největší rumunská pojišťovna ASTRA Asigurari je pod nucenou správou
7.3.2014 Zahraničí

Na největší rumunskou pojišťovnu ASTRA Asigurari byla uvalena nucená správa. Na její další aktivity bude dohlížet nucený správce, kterým byla stanovena společnost KPMG.

Rumunský úřad pro dohled nad finančním trhem (ASF) uvalil nucenou správu na pojišťovnu před dvěma týdny. Toto rozhodnutí bylo přijato na na základě společného rozhodnutí Centrální banky Rumunska a rumunského Ministerstva veřejných financí. Podle ASF zde bylo podezření, že ASTRA záměrně podhodnocuje škody, které má vyplatit a její rezervy jsou o 40 % procent pod úrovní, kterou ASF požaduje.

Kromě uvalení nucené správy ASF ukládá pojišťovně také další omezení. To se týká zákazu investic, kromě investic do bankovních deposit nebo vládních dluhopisů. Astra také nesmí prodávat svá aktiva bez předchozího souhlasu ASF. ASF ujišťuje, že všechny pojistné smlouvy vydané pojišťovnou zůstávají platné až do data expirace. Konkrétní lhůta, do které musí být finanční situace pojišťovny vyřešena, není stanovená.

ASTRA Asigurari působí na rumunském trhu od roku 1991 a hlavním akcionářem je Dan Adamescu.

Podle agentury Mediafax, Dan Adamescu označil uvalení nucené správy za "úder mafie", uskutečněný jménem ASF, který bude mít mezinárodní následky a také poškodí celý rumunský trh.

"Navrhli jsme navýšení kapitálu ve výši zhruba 140 milionů RON (31 milionů EUR), ale dosud jsme neobdrželi žádné vyjádření. ASTRA byla tímto odstraněna z pozice jedničky na rumunském trhu. KPMG bude potřebovat měsíce, aby situaci ASTRY pochopilo." říká Adamescu

Dále uvádí, že celé vedení Astry bylo šokováno způsobem jednání ASF a tvrdí, že ASF porušilo svá vlastní pravidla, která stanovují postup v případě podezření na finanční problémy společností spadajících pod finanční dohled.

Podle bývalého viceprezidenta ASF, Daniela Tudora, se situace vyhrotila proto, že ASTRA nerespektovala pokyny ASF. Na základě dlouhodobé kontroly byl pojišťovně předložen plán nápravy, který měl vstoupit v platnost 31. prosince 2013. Pokud by se tak nestalo měla nastoupit nucená správa pojišťovny.

Za první polovinu roku 2013 vykázala ASTRA Asigurari tržby 133 milionů EUR, což představuje nárůst o 16% oproti stejnému období roku 2012.

 

Zahraniční zdroje, oPojištění.cz

Zdroj: Zahraniční zdroje, oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články