Podnikat v Rusku? K obavám není důvod, tvrdí ACE


			Podnikat v Rusku? K obavám není důvod, tvrdí ACE
16.8.2013 Zahraničí

Mnoho západních společností se obloukem vyhnulo ruské energetice a ropnému průmyslu, protože je vyděsila pověst této země, která hovořila o přetrvávající a hluboce zakořeněné korupci, o nadvládě byrokracie i o zasahování státu do soukromého podnikání.

Ruská ekonomika však roste a s ní i nabídka příležitostí pro západní firmy.

Rusko disponuje obrovskými zásobami ropy

Rusko je největším producentem ropy. Denně na trh dodává 10,5 miliónů barelů ropy. To je víc než Saudská Arábie.  Rusko disponuje rovněž nejrozsáhlejšími zásobami zemního plynu.

Výstavba a modernizace ropných rafinérií je v současné době v Rusku ten největší byznys. „Jsme svědky toho, že se hodně peněz vynakládá na modernizaci existujících rafinérií, čímž vznikají i nové nároky na evropské čerpací stanice,“ říká Andrey Melnik, který je šéfem výroby energie pro Rusko u ACE Group. Mnoho rafinérií je v současné době ve výstavbě.

Řízení rizik
Pro nové stavby stejně jako pro rekonstrukce je rizikem číslo jedna výběr dodavatelů, protože právě na nich závisí úspěch celého projektu, vysvětluje James Miller, šéf energetického strojírenství u ACE Group.
Firmy by měly důsledně provádět vyhodnocovací procesy, které jsou důležité pro posouzení vhodnosti konkrétního dodavatele. Nebezpečí je v tom, že ne každá firma dělá takové předběžné vyhodnocení, takže je to především cena, která se stává hlavním měřítkem při výběru dodavatelů.
Firmy rovněž musí optimalizovat sestavu, složenou z dodavatelů, výrobců a licencovaných projektantů,“ říká Matthew Hardy, senior vicepresident  a šéf mezinárodní energetické divize v ACE Group a dodává: „Každá strana musí pochopit a zhodnotit úlohu těch ostatních. Z toho je vidět, že nedostatek komunikace může způsobit zpoždění, ale i chyby a zvýšit riziko nehody
"Je důležité, aby zúčastněné strany prodiskutovaly všechny možné eventuality, zmapovaly související rizika a stanovily si strategii pro řízení těchto rizik a minimalizaci ztrát, pokud by k nim došlo," říká Hardy.

Možnosti pojištění

Navzdory riziku byly energetické společnosti v Rusku doposud tradičně z velké většiny nepojištěné. Drtivá většina pojištění, upsaného v ruském energetickém sektoru se týká především pojištění majetku. Takové pojištění zahrnuje pojistné krytí pro případ strojní poruchy a přerušení provozu. Pojištění odpovědnosti za škodu je v Rusku zatím ještě v úplných začátcích.
Největší počet pojistných smluv se týká odvětví ropy a plynu: rafinace a petrochemie.

"Typický je pojistný program, kdy je pojištěno hned několik rafinérií najednou -  jejich počet se pohybuje mezi 3 až 20, což je obvyklejší než pojištění jednotlivé rafinérie. Pojistné částky se pohybují mezi 3 miliardami a 5 miliardami dolarů za rafinérii, vysvětluje Melník.

Většina energetických společností má nějaký druh majetkového pojištění, ale těchto smluv je desetkrát víc než pojištění přerušení provozu,“ říká Hardy.
Smlouvy, týkající se pojištění přerušení provozu jsou méně časté, protože pro pojišťovny představují vysoké riziko. Ztráty způsobené přerušením provozu by totiž mohly být obrovské. To je nutné řešit ve fázi řízení rizik, musí se tím zabývat  risk management, dodává Hardy.

Navzdory článkům v tisku, které hovoří o Rusku jako o obtížném místě pro podnikání, ruské pojišťovnictví se nijak neliší od toho, který funguje v jiných zemích, tvrdí Melník.
Neexistuje nic, čím by se lišilo Rusko od jiných zemí včetně využití zajistného trhu. Pojišťovny jako ACE komunikují s nejvýznamnějšími mezinárodními  makléři. A ti stejně jako ACE musí dodržovat velmi přísné standardy compliance.

„V Rusku existují dobré a bezpečné šance podnikání. Možnosti byznysu rostou a budou růst i nadále a tím víc, čím víc zahraničního kapitálu bude plynout do země,“ uzavřel Nikolay Dmitriev, manažer pro Rusko u pojišťovny ACE.

Zdroj: ACE magazine for EMEA

Zdroj: ACE magazine for EMEA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články