Pojištění olympijských her: obchodní příležitost pro světové zajišťovny


			Pojištění olympijských her: obchodní příležitost pro světové zajišťovny
18.2.2014 Zahraničí

Pojištění olympijských her je rozhodně herkulovský úkol.  Ale také patřičně lukrativní. Organizátoři a sponzoři mají stále větší zájem o pojištění svých investic.
Pro velké zajišťovny jako  Munich Re a Swiss Re, tak pojištění olympijských her představuje velmi zajímavou obchodní příležitost.

Jedním z největších zákazníků je mezinárodní olympijský výbor, který je pro olympijské hry v Soči pojištěn na částku 500 milionů dolarů.  Stejně jako v případě olympijských her ve Vancouveru, nicméně třikrát  více, než  částka, na kterou byl olympijský výbor pojištěn při letních olympijských hrách v Athénách v roce 2004.

Swiss Re, má být v pojištění her zainteresována více než 100 miliony dolarů, Munich Re pak částkou ve výši až 300 milionů dolarů.

Mezi největší klienty, kteří se pojišťují pro případ zrušení her, jsou globálně působící  televizní společnosti, které draze zaplatily za vysílací práva. Dále organizátoři  her a společnosti, které se podílejí na výstavbě stadionů a ubytovacích komplexů. Tito klienti mají zájem o pojištění s velkým předstihem - i šest let před samotným zahájením her. O něco později se se zájmem  o pojištění ozývají místní sponzoři, hotely a také například obchody se suvenýry.

Cena pojištění odpovídá zhruba  jednotkám procent  z  pojistné částky. Tedy například méně než 10 milionů dolarů  pro  krytí škod ve výši 100 milionů dolarů.

Upisovacímu procesu je samozřejmě věnována velká pozornost. Například zástupci Swiss Re byli v Soči  již více než  rok  předem , aby  kontrolovali akce, které probíhaly jako zátěžové  zkoušky před olympiádou.  Monitorovalo se úplně vše, od dodávek elektřiny až  po organizaci a způsoby kontroly masy návštěvníků. K tomu bylo potřeba věnovat  speciální pozornost riziku teroristických útoků. Obě společnosti tvrdí, že cenné zkušenosti a poznatky získaly již  z  organizace letních olympijských her v Londýně, které čelily několika vlnám výhrůžek teroristických útoků.

V Soči je situace o to složitější, že je relativně blízko hranice s Čečenskem a Gruzií,  nicméně podle Swiss Re, olympijské hry v tomto směru  vždy přitahovaly velkou pozornost a riziko  terorismu je faktor se kterým se musí počítat vždy.

Zatím jsou Munich Re i Swiss Re přesvědčené, že organizátoři v Soči zvládají veškerá  rizika dostatečně kontrolovat. Rusko věnuje olympijských hrám maximální pozornost a jako pořadatelská země chce získat je tu nejlepší pověst v očích celého světa.

 

theglobeandmail.com

Zdroj: theglobeandmail.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články