Pojištění sportovců na olympiádě

29.7.2008 Zahraničí

Olympijské hry, to jsou také rizika – jde především o úraz a nemoc, ale v současné době stále víc hrozí i jiná nebezpečí, teroristické útoky nevyjímaje. Pojištění je proto důležitou součástí výbavy všech olympioniků. Právě to nás mimořádně zajímalo. Sehnat konkrétní informace je kupodivu docela obtížné. O pojištění se už leccos ví, ale pojišťovny zatím zůstávají ve stínu anonymity.

„Každý člen české výpravy je pojištěn na dobu pobytu v Pekingu v rámci pojistky členů olympijské rodiny, kterou garantuje a uzavírá Beijing Organizing Commitee of the Olympic Games (BOBOC) - organizační výbor OH. Pojistka je uzavřena na úhradu lékařských výdajů při úrazu a úmrtí, včetně repatriace. Kromě toho má každý sportovec svou vlastní, případně svazovou pojistku,“ sdělil webu oPojištění.cz Jan Matínek, mluvčí Českého olympijského výboru.

Olympijští atleti jsou pojištěni pro případ úrazu a nemoci

Účastníci letních olympijských her v Číně - jsou pokud jde o zdravotní rizika - vydáni na pospas i rizikům, která jsou způsobena znečištěním vzduchu. Někteří z nich dokonce prohlásili, že nepoběží maraton z obav o své zdraví.

„Problém kvality ovzduší byl problémem již v roce 1968 v Mexico City, v roce 1984 to bylo totéž v Los Angeles stejně jako v Aténách před čtyřmi lety. Také tam se řešilo, proč se hry nekonají v místech, kde je lepší kvalita vzduchu,“ uvedl David Mair, ředitel vztahů s klienty společnosti MEDEX Global Group Inc. a bývalý ředitel risk managementu amerického olympijského výboru.

Největší rizika

Největším rizikem pro každého sportovce je zranění nebo nemoc. Existuje mnoho různých druhů pojistné ochrany, které potřebují atleti, přijíždějící na olympijské hry, ale nejdůležitější je úrazové pojištění, pojištění lékařské péče a repatriace zpět do vlasti, konstatoval Guillaume Aldin, sportovní manažer společnosti Marsh S.A., která sídlí v Paříží a je členem Marsh Inc. Global Events. V těchto případech mají být atleti pojištěni dvěma nebo dokonce třemi různými způsoby, zdůraznil.

Superpojištění

Za prvé: atleti se musí především pojistit sami. Pojištění musí krýt případ smrti a fyzické nezpůsobilosti. Pro dobře placené špičkové sportovce,  jako jsou například fotbalisté, takové pojištění rozhodně není problém, konstatoval Aldin.

A za druhé: skupinové pojištění svých sportovců si zajišťuje každá země prostřednictvím svých národních olympijských výborů.

„Ale ne všechny národní týmy, které se účastní olympijských her, budou mít své vlastní pojištění,“tvrdí Aldin s tím, že většina velkých a bohatých států bude mít pro své sportovce pojištění, kryjící mimo jiné i riziko smrti a trvalé fyzické neschopnosti.

Doslova noční můrou jsou pro národní týmy ošklivá zranění, která vyžadují první pomoc. Taková pomoc sportovcům je vysoce specializovaná, takže se atleti budou chtít co nejrychleji pro ošetření vracet zpět do své vlasti. V Číně má takové zákroky na starosti BOBOC.

Lékařskou péči zdarma má k dispozici každý, kdo je členem tzv. Olympijské rodiny. Ta zahrnuje všechny sportovce a organizátory her a její součástí je i repatriace zraněných do vlasti.

Mnoho národních olympijských týmů doprovází další členové, mezi nimiž je mnohdy i lékařský personál, který ovšem není členem Olympijské rodiny. V případě úrazu či hospitalizace ale mohou využít lékařských služeb v olympijské vesničce.

Největší hrozba: terorismus

Celý svět má ještě v živé paměti lekci terorismu na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Tehdy bylo zavražděno palestinskými teroristy  11 atletů z Izraele.

To je také důvodem, proč čínské olympijské budou probíhat za těch nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Sportovce i návštěvníky olympijských her bude chránit okolo 180 000 čínských vojáků.

DŠ a Business Insurance

Zdroj: Business Insurance, tiskový mluvčí olymp. týmu

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články