Polsko: Životní pojištění zavinilo druhý nejhorší výkon od roku 2009


			Polsko: Životní pojištění zavinilo druhý nejhorší výkon od roku 2009
1.11.2013 Zahraničí

Polské pojišťovny skončily první polovinu roku 2013 s hrubým předepsaným pojistným ve výši  29,94 miliard PLN , to je meziročně téměř  o 10% méně. To je výsledek , který v evropské měně vypadá ještě horší ( jde o 6,9 miliard eur , což je meziroční pokles o 11,3 %). Jedná se o druhý nejhorší výkon trhu v posledních pěti letech - po 13% poklesu zaznamenaném v roce 2009. Stejně jako v roce 2009 to bylo životní pojištění, které zaznamenal téměř 20% pokles hrubého předepsaného pojistného.

Hrubé předepsané pojistné  u životního pojištění dosáhlo asi 16 miliard PLN (to je o 18,2 % méně než před rokem ). Vyjádřeno v eurech jde o 3,7 miliardy eur (o 19,5 % meziročně méně ), přičemž nejvýznamnější pokles byl zaznamenán u krátkodobých smluv životního pojištění. U ostatních produktových skupin se celková částka vybraného pojistného změnila jen nepatrně . Pokud jde o plnění z životního pojištění, byl zaznamenán 20% růst vyplacených pojistných plnění ze smluv, vázaných na investiční životní pojištění. Náklady na pojistná plnění z životního pojištění dosáhly 12,9 mld. PLN. Navzdory tomu skončilo polské životní pojištění první pololetí letošního roku s pozitivním finančním výsledkem (čistý zisk 1,4 miliardy PLN).  

Neživotní pojištění zaznamenalo celkově pozitivní vývoj, se skromným tempem růstu hrubého předepsaného pojistného ve výši 13,9 mld. PLN ( to je meziročně o 2,14 % více). Negativní trend byl zaznamenán v segmentu pojištění motorových vozidel . Povinné ručení meziročně kleslo o 5 % na 4,28 mld. PLN.

Pojištění majetku je asi segment trhu, který dosáhl nejlepšího výsledku. Předepsané pojistné v tomto segmentu zaznamenalo celkově 13,8% meziroční nárůst , zatímco náklady na pojistná plnění se snížila o více než 35 % .

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články