Rusko opouští zahraniční kapitál


			Rusko opouští zahraniční kapitál
23.12.2011 Zahraničí

Tento týden výrazně vzrostl odliv kapitálu z Ruska. Zdá se, že výrazně rostl v celém čtvrtém čtvrtletí, i když nebyl tak vysoký, aby ovlivnil rating země.

Ratingová agentura Fitch uvedla, že odliv částečně odráží špatné podnikatelské klima a politickou nejistotu a může ještě nastat "značné zvýšení“.

Z Ruska letos odteklo od ledna do listopadu přes 74 miliard dolarů kapitálu. Uvedl to 15. prosince první místopředseda Ruské centrální banky Alexej Uljukajev.

Podle agentury Fitch to znamená dramatický růst ve srovnání s oficiálními údaji za leden až září, kdy byl zaznamenán odliv soukromého sektoru kapitálu ve výši 49 miliard USD.

To je podstatně vyšší číslo než v loňském roce, kdy to bylo 34 miliard dolarů. Nutno ovšem dodat, že v roce 2008 to bylo 134 miliard dolarů.

Předběžné údaje o přílivu zahraničního kapitálu do Ruska hovoří o částce okolo 17 miliard dolarů (od ledna do září).

Agentura připomněla, že mnoho rozvíjejících se trhů zaznamenalo v posledních měsících odliv kapitálu, částečně související se zvýšenou globální averzí k riziku, způsobenou krizí eurozóny.

"Historicky se únik kapitálu z Ruska zvyšuje vždy v období stresu. Růst politického rizika po sporném výsledku parlamentních voleb může způsobit, že se únik kapitálu bude i dál zvyšovat," uzavřel Fitch.

FERMA

Zdroj: FERMA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS