Státní dluhopisy evropských „potížistů“ – riziko pro pojišťovny


			Státní dluhopisy evropských „potížistů“ – riziko pro pojišťovny
4.7.2011 Zahraničí

Řecká dluhová krize podnítila obavy širší eurozóny z kreditní krize, která by byla škodlivá pro pojišťovny a to i přesto, že sektor by měl být schopen odolávat ztrátám z řeckého dluhu, uvedli analytici.

Většina evropských pojistitelů, kteří mají v držení řecké vládní dluhopisy, drží relativně malý podíl vzhledem k jejich celkovému portfoliu, takže jim to umožní absorbovat ztráty v případě selhání nebo restrukturalizace, tvrdí ratingové agentury a analytici.

Stupňující se řecká krize ale znovu probudila obavy, že další silně zadlužené, ale daleko větší členové eurozóny, jako jsou Španělsko nebo Itálie, by nemusely být schopny splácet své dluhy, případně by mohly způsobovat ztráty držitelům státních dluhopisů.

"Expozice pojistitelů v Řecku je relativně omezená, existuje jen pár výjimek," řekl James Shuck, analytik a burzovní makléř Jefferies International se sídlem v Londýně.

 

Největší problém: nákaza

Obavy z hrozící řecké katastrofy opadly minulou středu poté, co řecký parlament podpořil balík tvrdých úsporných opatření.

Růst starostí o další osud velkých národů eurozóny přesto bude s největší pravděpodobností doprovázen poklesem akciových trhů, což může nejen oslabovat ekonomický růst, ale může to být příčinou dalšího tlaku na odvětví pojišťovnictví.

"Když se podíváte na množství dluhopisů, jež vydaly další země EU, jde o mnohem větší objem," zdůrazňuje Federico Faccio, ředitel pojišťovací skupiny v ratingové agentuře Fitch.

Italská Generali Pojišťovna vykazuje největší expozici, pokud jde o řecké státní dluhopisy. Drží jich celkem za 3 miliardy eur, následuje společnost Groupama z Francie, která jich drží za 2 miliardy, prohlásil analytik z Barclays Capital minulý týden.
Ostatní pojišťovny s významnou expozicí jsou Axa, Allianz a Ageas, s podílem 1,9
miliard eur, 1,3 miliard eur a 1,1 miliard eur.

Pojišťovny by měly situaci zvládnout

Pojišťovny s největším podílem dluhopisů, vydaných čtyřmi nejvíce zadluženými eurozónami jako je Řecko, Irsko, Portugalsko, Španělsko a Itálie, mají tendenci realizovat v těchto zemích největší finanční operace, tvrdí analytici. Pojišťovny se údajně podílejí na zadlužení země v místní měně proto, aby mohly ve stejné měně platit za škody držitelům pojistek. Nutno ovšem otevřeně dodat, že některé pojišťovny berou svůj podíl na financování státního dluhu jen jako investiční příležitost.

Evropská centrální banka ústy svého mluvčího v prosinci loňského roku uvedla, že expozice pojišťoven v rizikových vládních dluhopisech v eurozóně by měla být zvládnutelná. To bylo ovšem loni, kdy situace vypadala přece jen poněkud méně dramaticky než tomu je nyní.

Reuters

Zdroj: Reuters

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS