Turkmenistán zrušil státní monopol a pustí na trh novou pojišťovnu


			Turkmenistán zrušil státní monopol a pustí na trh novou pojišťovnu
23.8.2012 Zahraničí

Zanedlouo vstoupí na pojistný trh v Turkmenistánu nová pojišťovna. Informovala o tom místní média. Jde o společnost  ATIYACLANDYRYS Hyzmatlary (Insurance Sevices) a mezi místními akcionáři bude Turkmengas (25% podíl na základním kapitálu), Turkmenistan Airlines (s podílem ve výši 15%) a Státní pojišťovnu v Turkmenistánu (State Insurance of Turkmenistan s 10% podílem).

Vytvoření tohoto subjektu je v souladu s cílem ekonomického rozvoje země v letech 2012 až 2016, vývojem pojistného trh a zvýšením investiční kapacity.

Minulý týden prezident Turkmenistánu Gurbanguly Berdimuhamedov podepsal dekret, umožňující společnosti Turkmengas stát se hlavním akcionářem nově vznikající pojišťovny.

V červenci zdůraznil předseda vlády Turkmenistánu, že při přechodu země k tržnímu hospodářství je segment pojištění důležitým faktorem podpory ekonomické a podnikatelské aktivity. "Pojištění má vysokou společenskou hodnotu v roli účinného mechanismu na ochranu jednotlivců a podniků před riziky a kromě toho je příležitostí využít dlouhodobé investice", řekl prezident Gurbanguly.

V roce 2011 dosáhlo předepsané pojistné v Turkmenistánu výše  45,7 mil. eur, to je o 15 % více ve srovnání s předcházejícím rokem. V posledních pěti letech pojistný trh vzrostl šestkrát. Je to zásluhou jediné pojišťovny, která působí na tomto trhu a tou je TURKMEN GOSSTRAKH (State Insurance Organization of Turkmenistan).

State Insurance Organization má v zemi více než 40 poboček. Pojišťovna rozšiřuje partnerství s předními mezinárodními pojišťovnami a zajišťovnami i s pojišťovacími makléři. Značnou část zajistných smluv zprostředkují největší pojišťovací makléř, působící na pojistném trhu v Londýně, jako MARSH Ltd, AON Ltd, COLEMONT Ltd, HSBC, WILLIS Ltd.

Pojistný trh nefungoval vždy jako monopol. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 byl pojistný trh částečně otevřen hospodářské soutěži. V roce 2000 ale vláda zrušila licenci všem soukromým pojišťovnám, působícím na trhu, a znárodnila pojišťovnictví v Turkmenistánu.

TURKMEN GOSSTRAKH, který byl v plném vlastnictví státu, zůstal jako jediný hráč na trhu. Po několik let měla tato skutečnost za následek zablokování rozvoje pojistného trhu.

V posledních letech roste pojistný trh exponenciálně, což dokládá zájem o pojištění.

XPRIMM

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS