Velká Británie odchází z EU. Co to znamená pro český pojistný trh?


			Velká Británie odchází z EU. Co to znamená pro český pojistný trh?

Občané ostrovního státu se v pátečním referendu rozhodli o vystoupení z Evropské unie, čímž překvapili nejen sami sebe, ale i celý svět. Rozhodnutí silně rozhýbalo finanční trhy a poslalo libru na třicetileté minimum. Situace se jistě časem promítne i na český pojistný trh. Můžeme očekávat nějaké obtíže?

Jen čtyřprocentní rozdíl ve výsledcích brexitového referenda rozhodl o dalším směřování Velké Británie a dal Evropské unii a jejím členským státům jasně najevo, že s jejich současnou politikou občasné nesouhlasí. Rozhodnutí výrazně ovlivnilo světové investiční trhy a v médiích způsobilo doslova bouři. Její následky se však do ostatních zemí budou dostávat jen pozvolna.

Postoj Britské asociace pojišťoven byl v této věci jasně pro setrvání v EU. Potvrdila to i zasláním otevřeného dopisu, který do britských médií dorazil ve čtvrtek před referendem. V něm uvedla, že: „V rámci Evropské unie mohou společnosti usazené v EU a občané Unie využívat základních svobod vnitřního trhu, tj. volného pohybu zboží, osob včetně svobody usazení, služeb a kapitálu. Tato oprávnění a výhody z toho plynoucí samozřejmě dopadají i na pojišťovny a ostatní finanční instituce usazené v EU za podmínek unijní regulace jejich činnosti. V případě vystoupení z EU ztratí Velké Británie evropské právo a s tím spojená příslušná regulace teritoriální působnost.“ Stejný názor zastává i Česká asociace pojišťoven.

Jaký to bude mít vliv na český pojistný trh či jaké to bude mít dopady na nabízené pojistné produkty je brzo hodnotit,“ komentuje situaci Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP. „Navíc záleží, zda se v rámci vyjednávacího procesu nedohodne s Velkou Británií podobné uspořádání, jaké mají např. členské státy Evropského hospodářského prostoru nebo Švýcarsko, které ač nejsou členské státy EU, tak se účastní v některých aspektech vnitřního trhu EU,“ dodává.

Tento politický obrat bude mít jistě vliv na mezinárodní pojišťovny s organizačními složkami působícími v ČR. „Celosvětová síť poboček AIG nám umožňuje pokračovat v poskytování služeb zákazníkům v nezměněné podobě. Je stále ještě brzy na určení vlivu odchodu Velké Británie z EU pro naši společnost i trh samotný, čím jasnější bude budoucí vztah Británie s Evropskou unií, tím jasnější bude i postup AIG. Konkrétní kroky se budou řešit operativně podle vyjednávání britské vlády a zástupců EU. Veškeré plánování zatím probíhá pouze v teoretické rovině. Speciální tým sestavený pro určování budoucí strategie související s Brexitem zpracovává dostupné informace a připravuje postup pro všechny možné scénáře vztahu VB a EU. V současnosti nemá AIG v úmyslu přesunout své sídlo z Londýna do jiné evropské metropole,“ vysvětluje Zdeněk Prchlík, obchodní ředitel AIG Europe Limited.

AIG neočekává, že by byl český pojistný trh zasažen zásadně odlišným způsobem než trhy všech ostatních členských států, konkrétní projevy ovšem zatím není možné odhadnout, je nutné počkat na dohodu a podmínky odchodu Velké Británie z EU. Ve stejném duch reagovala i pojišťovna Chubb (dříve ACE).

V současné chvíli tedy nezbývá, než čekat až se uklidní emoce a přejde se k politickým jednáním o finálních podmínkách odchodu.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články